17 listopada każdego roku na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.
Jedno na 15 dzieci urodzonych w Polsce jest wcześniakiem. Za dziecko urodzone przedwcześnie uważa się takie, które przyszło na świat pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka – Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach rocznie rodzi się przedwcześnie ponad 200 dzieci. W tym roku, do końca października na świat przyszło 190 wcześniaków.
– W tej chwili na naszym Oddziale Neonatologicznym najmłodszy pacjent urodził się w 26 tygodniu ciąży – mówi dr Marta Sobczyk, p.o. kierownika Oddziału Neonatologii Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.
Szansę na przeżycie zyskuje coraz więcej przedwcześnie urodzonych dzieci, choć jak mówią specjaliści narodziny to dopiero początek walki o ich zdrowie.
– Dzieciom przedwcześnie urodzonym trzeba zapewnić odpowiednią opiekę, zadbać o odporność i bezpieczeństwo. Niektórym z nich czasem potrzebna jest dodatkowa stymulacja rozwoju i rehabilitacja – tłumaczy dr Sobczyk. – Cały czas dokształcamy się, poszerzamy nasze możliwości, aby ułatwić im przystosowanie się do życia.
Wcześniaki borykają się z wieloma problemami. –To bardzo dobrze, że obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Dzięki niemu podnoszona jest świadomość problemu wcześniactwa, upowszechniana jest wiedza na temat przedwczesnego porodu oraz jego wszystkich następstw. Wcześniactwo to bardzo długi, wymagający okres dla dzieci, personelu medycznego i przede wszystkim rodziców – mówi dr Marta Sobczyk.
Rodzice wcześniaków mogą liczyć na pomoc i wsparcie pracowników Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka. – Nasz personel już kilka lat temu zauważył, że kiedy na świat przychodzi wcześniak, wiele mam jest zagubionych. Dlatego zależało nam, żeby rodzice mieli dostęp do fachowej wiedzy, a nie szukali informacji w internecie – dodaje dyrektor lecznicy Rafał Szpak. W ramach pomocy udzielanej rodzicom wcześniaków Centrum zapewnia, m.in.: zajęcia z fizjoterapeutą, systematyczne badania okulistyczne do momentu ustąpienia ryzyka nieprawidłowości widzenia.