Od dnia 24 lipca 2020 r. obowiązuje podjęta przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego uchwała w sprawie wprowadzenia na terenie województwa świętokrzyskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwana „uchwałą antysmogową”.
Głównym celem podjęcia uchwały jest wyeliminowanie nieekologicznych kotłów opalanych paliwem stałym, jak również ograniczenie spalania niskiej jakości paliw. Działania te są konieczne do osiągnięcia normatywnych stężeń szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10 i PM2,5 oraz kancerogennego benzo(a)pirenu.
Regulacje wynikające z „uchwały antysmogowej”:
- Od dnia 1 lipca 2021 r. dozwolone jest spalanie paliw stałych (w tym węgla i drewna), z wyjątkiem tych najbardziej zanieczyszczających powietrze, tj.:
- mułów i flotokoncentratów węglowych,
- węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
- Od dnia 1 lipca 2023 r. nie wolno użytkować kotłów pozaklasowych kopciuchów (według normy PN-EN 303-5:2012).
- Od 1 lipca 2024 r. nie wolno użytkować kotłów posiadających 3 i 4 klasę (według normy PN-EN 303-5:2012).
- Od 1 lipca 2026 r. wolno użytkować kotły spełniające wymagania ekoprojektu zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.
- Od 1 lipca 2026 r. nie wolno użytkować kotłów na paliwo stałe w budynkach, jeśli istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Kotły spełniające normy ekoprojektu zainstalowane przed dniem 1 lipca 2026 r. można użytkować do końca ich żywotności.
Wszystkie aktualne programy wsparcia na działania niskoemisyjne można sprawdzić na stronie https://powietrze.swietokrzyskie.pro/zmien-piec/uzyskaj-dofinansowanie
Program ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych określa działania naprawcze, które są w zakresie obowiązków jednostek samorządu terytorialnego:
- Ograniczenie emisji z instalacji o małej mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych.
- Prowadzenie działań promocyjnych i edukacyjnych.
- Prowadzenie kontroli przestrzegania przepisów ograniczających używanie paliw lub urządzeń do celów grzewczych oraz zakazu spalania odpadów.
- Ograniczenie oddziaływania transportu drogowego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny miejskie.
Ponadto Program określa działania ochronne, które powinien podjąć każdy mieszkaniec województwa w przypadku ogłoszenia ostrzeżenia lub alarmu:
- Nie palić w kominku, jeśli nie jest to jedyne źródło ciepła,
- Monitorować codziennie jakość powietrza, którą można sprawdzać na stronie https://powietrze.swietokrzyskie.pro/ lub GIOŚ,
- Zadbać o starsze osoby w swojej rodzinie – gdy występuje zła jakość powietrza lepiej żeby takie osoby zostały w domu, dlatego należy sprawdzać czy mają potrzebne leki, zakupy,
- Ograniczać spacery i przebywanie na zewnątrz,
- Zamiast samochodem – podróżować komunikacją zbiorową,
- Ograniczać wietrzenie pomieszczeń – nie wpuszczać do domu zanieczyszczeń,
- Nie używać dmuchaw do liści – powoduje to tzw. pylenie wtórne,
- Zgłaszać każdy przypadek palenia odpadami w piecu do straży miejskiej lub swojego urzędu gminy.
Więcej informacji na temat ochrony powietrza w województwie można znaleźć na stronie https://powietrze.swietokrzyskie.pro/
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: powietrze@sejmik.kielce.pl