3.5 C
Kielce
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWarto szukać pomocy

Warto szukać pomocy

Zobacz

Fot. pixabay.com

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Szacuje się, że z tym schorzeniem w Polsce zmaga się nawet 1,5 mln osób. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

– Przedłużające się milczenie, wycofanie, brak kontaktu i chęci do kontaktu, apatia, zmniejszony apetyt, zaburzenia snu, trudności z zasypianiem, wybudzenia w ciągu nocy lub pobudki wcześnie rano, po których nie da się już zasnąć. To pierwsze sygnały, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do zasięgnięcia porady specjalisty – radzi Edyta Domagała, interwent kryzysowy i psychoterapeuta z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Oczywiście ważny jest czas ich trwania. Gdy nie są to jednorazowe, ale powtarzające się epizody, należy poszukać pomocy. Znaleźć ją można m.in. pod numerem czynnego przez pięć dni w tygodniu telefonu interwencyjnego PCPR:

– Telefon jest taką pierwszą formą pomocy, po którą zazwyczaj łatwo jest sięgnąć. Dzwonią na przykład osoby, które nie są gotowe na osobiste spotkanie. Dostrzegam poważny wpływ obecnej sytuacji pandemicznej, która wymaga od nas społecznej izolacji na pojawiające się stany wycofania i depresyjne u ludzi w różnym wieku. Bardzo wiele osób dzwoni teraz z poczuciem lęku, bezradności, smutku, obniżeniem nastroju, zagubieniem. Bardzo często, nawet po tym, gdy już udzielę im pomocy, poradnictwa, pytają czy mogą ponownie zadzwonić. Dziękują, że ktoś ich wysłuchał – przyznaje Edyta Domagała z PCPR.

Pod numer telefonu zaufania często dzwonią też rodzice, którzy nie wiedzą, jak pomóc swoim dzieciom uporać się ze smutkiem, ucieczką w wirtualny świat, brakiem więzi i relacji, w normalnych warunkach nawiązywanych w szkole.

Mieszkańcy powiatu kieleckiego, wsparcia w trudnych sytuacjach mogą szukać również w Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Urzędniczej 7B w Kielcach. Pracują tam psycholodzy, pedagodzy, pracownicy socjalni, prawnik i lekarz psychiatra.

Więcej informacji o tym, czym jest depresja i gdzie szukać pomocy na: https://wyleczdepresje.pl/ WAŻNE TELEFONY: 116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00 -22:00 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę 800 108 108 Telefon wsparcia, bezpłatnie pon.-pt. 14.00-20.00 800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę 22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, śr.-czw., 17.00 -19.00 22 635 09 54 Telefon zaufania dla osób starszych, pon., śr., czw. 17.00-20.00

Aktualności

Ważna informacja dla firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych

Przypomina się firmą, które zajmują się organizacją spływów kajakowych i korzystają z Zaplecza Kajakarskiego nad Czarną Nidą w Morawicy przy muszli koncertowej...

Polecamy