Już po raz trzynasty kieleckie Centrum Wolontariatu oraz Diecezjalne Centrum Wolontariatu wraz z Wolontariatem przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach zorganizowało Świętokrzyską Galę Wolontariatu. W wydarzeniu tym uczestniczył starosta kielecki – Mirosław Gębski.

Świętokrzyska Gala Wolontariatu odbyła się w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i ma na celu promowanie i pokazywanie osób, stowarzyszeń i instytucji, które bezinteresownie działają na rzecz drugiego człowieka. Kandydatów do nagrody – ludzi o wielkim sercu, którzy pomagają i działają dla dobra innych, mogły zgłaszać instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne.

– Wybranie najlepszych, najaktywniejszych wolontariuszy jest trudnym zadaniem. Nie chcemy, by wolontariusze rywalizowali między sobą. Chcemy, by gala była dla nich zawsze świętem. Taka też jest idea konkursu „Laur Wolontariatu”. Chcemy pokazywać i wyróżniać ten innowacyjny wolontariat, ten który pokazuje wieloletnie doświadczenie lub ten, który dociera do nowych osób, do nowych miejsc, otwiera ludzi na świat – tłumaczy Maciej Ziernik, prezes Regionalnego Wolontariatu w Kielcach.

Statuetki Laur Wolontariatu otrzymali: Wolontariat Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach, Paulina Pietryka oraz Wolontariat św. Franciszka w Łopusznie.


– Wolontariuszem może być każdy. To bezinteresowne niesienie pomocy bardzo raduje. Wolontariat łączy ludzi i sprawia wiele radości, zarówno dla tych co pomagają, a przede wszystkim tym, którzy tę pomoc otrzymują. Widzą, że mogą coś w życiu pozytywnego zrobić i we właściwy sposób ułożyć swoją hierarchię wartości – powiedział Mirosław Gębski.

W tym roku kapituła plebiscytu przyznała także tytuły „Nadzieja wolontariatu”, które trafiły do Zuzanny Kusiak, Edyty Jurczak oraz Piotra Pisiewicza. Organizatorzy tradycyjnie przyznali także tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom”, które otrzymali Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Natomiast „Animatorami wolontariatu” zostały Lidia Kieszkowska, Izabela Wrona oraz Joanna Jaworska.

Galeria