W związku z 100 rocznicą powołania do życia Policji Państwowej w sali narad Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się „Żywa Lekcja Historii”. Prelekcję przeprowadziła Pani Grażyna Szkonter – Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Pan Marek Wójcicki kustosz Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Spotkanie zostało przygotowane przez policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, które zaprosiły na spotkanie uczniów wraz z nauczycielami z klasy o profilu mundurowym Centrum Kształcenia Zawodowego ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Spotkanie rozpoczęło się prelekcją Pani Grażyny Szkonter, która opowiedziała o projekcie „Ostaszków- Kalinin –Miednoje 1940 (OKM 1940), w ramach którego przybliżyła sylwetki Komendantów Głównych Policji oraz Komendantów Województwa Kieleckiego do 1939 roku. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jaki był udział Policji Państwowej w obronie i odzyskaniu niepodległości. Pani Grażyna Szkonter opowiedziała również o obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do Policji Państwowej oraz o utworzeniu Policji Kobiecej. W czasie lekcji nie zabrakło informacji dotyczących losów mundurowych pełniących służbę na wschodzie po wybuchu II Wojny Światowej. Kończąc prelekcję prowadząca przypomniała o tym, że w dniu 02.09.2000 roku otwarty został Cmentarz Wojenny w Miednoje, gdzie spoczywa około 6300 funkcjonariuszy Policji Państwowej.
Kolejnym punktem „Żywej lekcji historii” było wystąpienie Pana Marka Wójcickiego kustosza Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który przybliżył sylwetkę patrona Świętokrzyskiej Policji mjr. Jana Piwnika „Ponurego”.
Na koniec zaproszeni goście podziękowali za udział w tym przedsięwzięciu oraz wyrazili swoje życzenie dalszego propagowania etosu zawodu policjanta.
Opr. SK
Źródło: KPP w Starachowicach