Od 7 do 12 lipca w Daleszycach i Świętej Katarzynie odbędą się WARSZTATY GWAROZNAWCZE „Dialog pokoleń u podnóża Gór Świętokrzyskich” i KONFERENCJA NAUKOWA pt. „Różnorodność językowych obrazów świata w mowie współczesnych Polaków” organizowane przez Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, burmistrza miasta i gminy Daleszyce oraz Fundację Języka Polskiego.
Konferencja odbędzie się 8 lipca (wtorek) w Daleszycach w godz. 9.30–18.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce, a 9 lipca (środa) w Świętej Katarzynie w godz. 9.00–18.00 w sali konferencyjnej ośrodka „Baba Jaga” w Świętej Katarzynie.
W czasie konferencji wystąpi 40 referentów z 15 ośrodków naukowych i akademickich w Polsce. Szczegółowy program obrad można znaleźć na stronie https://dialogpokolen.uw.edu.pl/ w zakładce „Aktualności”.
10 lipca (czwartek) o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce odbędzie się VI DYKTANDO DIALOGU POKOLEŃ. Może wziąć udział każdy, kto chce sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Na zwycięzcę czekają nagroda i tytuł „Daleszyckiego Mistrza Ortografii”.
W trakcie oczekiwania na wyniki dyktanda będzie można także wysłuchać wystąpień dr Alicji Trukszyn pt. „Język wierzeń w roku obrzędowym ziemi świętokrzyskiej” oraz Michała Świetlińskiego (autora strony Świetlan Maps) pt. „«To nie każdy tak mówi?» – Kielecczyzna na językowej mapie Polski”.
Wszystkie wydarzenia są realizowane w ramach programu „Różnorodność językowa” ogłoszonego przez Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. Patronat nad warsztatami i konferencją objął Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński.
Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich miłośników języka polskiego, studentów, nauczycieli, badaczy oraz mieszkańców regionu!