Przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej uczestniczą w dwudniowych warsztatach organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Odbywają się one w ramach projektu „Rodzina bez przemocy” realizowanego przez PCPR.
Uczestników warsztatów, które odbywają się w Hotelu Kameralnym w Kielcach (w dniach 21.08- 22.08.23), powitała dyrektor PCPR w Kielcach Anna Florczyk – Bielna oraz członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.
Przedstawiciele OPS pracujący nad ograniczeniem zjawiska przemocy w rodzinie mogą skorzystać z wielu cennych prelekcji specjalistów, które powinny im pomóc w pracy z osobami doznającymi przemocy i stosującymi przemoc. Dodatkowo przygotowano warsztaty dotyczące terapii zajęciowej, jako jednej z form odreagowania stresu wynikającego z pracy z przemocą.
– Będziemy rozmawiać między innymi o tym, jak pomóc ofiarom przemocy, jak je zmotywować, by wyszły z tego kręgu przemocy, skorzystały ze wsparcia oferowanego przez specjalistyczne ośrodki pomocy. Będzie też szkolenie dla osób zainteresowanych diagnozą dzieci z FAS czyli Alkoholowym Zespołem Płodowym oraz pracy z rodziną takiego dziecka – mówiła dyrektor PCPR w Kielcach Anna Florczyk- Bielna.
– Cieszę się, że możemy się spotkać i porozmawiać o tak ważnym problemie jakim jest przemoc w rodzinie, gdy jeden człowiek chce dominować nad drugim człowiekiem, zawładnąć nim – mówił członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk – Czytałem artykuł, mówiący o tym, że około 30 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych poddanych jest różnego rodzaju przemocy: fizycznej, psychicznej. Tam stwierdzono, że zamknięcie agresora przez policję na pewien czas przynosi pozytywne efekty. Sprawca musi zostać ukarany za swój czyn – opowiadał członek Zarządu. – W myśl zasady lepiej zapobiegać niż później leczyć, jeżeli będziemy realizować określone programy, wdrażać je, to tej przemocy będzie mniej. Temu służą te spotkania – mówił Stefan Bąk zwracają się do uczestników warsztatów.
W programie dwudniowych warsztatów znalazł się także temat dotyczący zmiany w Ustawie o Przeciwdziałaniu Przemocy, który przedstawiła Grażyna Pisarczyk, członek ogólnopolskiej Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.