3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaWakacje z Muzeum Dialogu Kultur

Wakacje z Muzeum Dialogu Kultur

Zobacz

Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, przygotowało na okres wakacji specjalną ofertę warsztatów muzealnych, zainspirowaną zbiorami Muzeum Narodowego w Kielcach. W ramach poszczególnych zajęć uczestnicy dowiedzą się między innymi, co to jest etnobotanika, zero waste i etnodizajn, którzy ludowi święci odpowiadają za zmiany pogody, z jakich roślin można stworzyć naturalne barwniki, a zainspirowani wystawą prac sławnego prymitywisty Nikifora spróbują swoich sił w malarstwie.

 

Terminy: 12–16 lipca i 9–13 sierpnia w godz. 10.00–11.30

  • Grupa wiekowa: dzieci od 7 do 10 lat
  • Liczba uczestników: 7–10 osób
  • Koszt warsztatu: 7zł
  • Zajęcia odbędą się w reżimie sanitarnym zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Polskie druki ludowe; 12 lipca i 9 sierpnia

  • Druk klockowy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na ozdabianie tkanin. W naszej tradycji posługiwano się przede wszystkim klockami zrobionymi z drewna, później zaczęto również wykorzystywać w nich elementy metalowe. W ramach warsztatów przyjrzymy się różnorodnym wzorom stosowanym na strojach ludowych oraz własnoręcznie przyozdobimy nimi płócienne plecaki.

Przepowiadanie pogody; 13 lipca i 10 sierpnia

  • W tradycji ludowej bardzo dużą wagę przywiązywano do zmian pogody i pór roku. Rytm kalendarza rolniczego opierał się na regularnej obserwacji otaczającego nas świata. W ramach zajęć przypomnimy i wytłumaczymy, skąd wzięły się powiedzenia dotyczące pór roku i przewidywanej zmiany pogody, jak powstały nazwy miesięcy oraz którzy ludowi święci, prezentowani na wystawie stałej „Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej”, są odpowiedzialni za nagłe ochłodzenie.

Nikifor; 14 lipca i 11 sierpnia

  • Nikifor Krynicki to jeden z najciekawszych malarzy prymitywistów na świecie. Jego pracownią przez lata był murek w centrum Krynicy, na którym rozkładał podręczną pracownię malarską – przenoszone w walizce farby, pędzle, kredki i kawałki papieru. Na udostępnionej w Muzeum Dialogu Kultur wystawie czasowej prezentującej prace Nikifora zainspirujemy się typowymi dla niego krajobrazami, podpatrzymy styl malowania tradycyjnych krynickich budynków i spróbujemy spojrzeć na nowo na architekturę naszego miasta.

Naturalna pracownia malarska; 15 lipca i 12 sierpnia

  • W naszych domowych kuchniach i ogrodach poszukamy roślin, z których da się stworzyć naturalne farby. Wykorzystamy je wspólnie do stworzenia unikalnych, abstrakcyjnych obrazów. Pochodzącą z Azji kurkumą pomalujemy na żółto, hibiskus da piękny ciemnoczerwony kolor, modrzejec kampechiański zabarwi nasze prace na fioletowo, kawa i orzech włoski – na brązowo.

Rośliny w tradycji ludowej; 16 lipca i 13 sierpnia

  • Różnorodne rośliny były na co dzień stosowane jako pożywienie, surowce do wyrobu tkanin, materiały do budowy domów, lekarstwa czy nawet półprodukty do malowania i farbowania. Poświęcone bukiety z ziół i kwiatów nabierać mogły też mocy magicznej, chroniąc ludzi i ich domostwa. W ramach warsztatu zajrzymy do słownika „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych” Adama Fischera oraz poszukamy inspiracji w zielnikach zawierających kolekcje zasuszonych kwiatów i ziół. Na koniec zajęć każdy z uczestników zacznie swój własny zielnik, przyozdobiony odbijanymi farbą liśćmi.

 

Istnieje również możliwość rezerwacji poszczególnych zajęć dla zorganizowanych grup (co najmniej 4 osoby) w indywidualnie uzgodnionym terminie przez okres całych wakacji.

Zapisy na zajęcia są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.30 pod numerem telefonu 41 344 60 96 wew. 302 lub 307.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy