3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościW Umianowicach dyskutują o renaturyzacji śródlądowej delty Nidy

W Umianowicach dyskutują o renaturyzacji śródlądowej delty Nidy

Zobacz

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach rozpoczęła się dziś dwudniowa konferencja śródokresowa projektu LIFE17 NAT/PL/000018 „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”. Konferencja zorganizowana przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych jest okazją do zaprezentowania zrealizowanych dotychczas założeń projektowych oraz sformułowania planów na przyszłość a także do nawiązania kontaktów pomiędzy osobami z różnych środowisk działających na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W wydarzeniu bierze udział członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

– Dzięki zaangażowaniu i pasji wielu osób, w ramach realizacji projektu, delta rzeki Nidy wypełnia się sukcesywnie wodą  i wraca do niej równowaga biologiczna – powiedział witając uczestników konferencji Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.

Śródlądowa delta rzeki Nidy stanowi jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie i kluczowych dla ochrony bioróżnorodności. Wybudowana w połowie lat 80-tych XX wieku sieć kanałów odwadniających spowodowała trwałe obniżenie poziomu wód gruntowych, przez co doszło do wypłycenia koryta rzeki i osuszenia terenu. Z uwagi na istotne zagrożenie dla występujących tutaj siedlisk przyrodniczych i unikatowych gatunków flory i fauny teren ten został wybrany, jako miejsce realizacji projektu.

W zainaugurowanej dziś konferencji bierze udział kilkadziesiąt osób, m.in. przyrodnicy, przedstawiciele świata nauki, partnerzy projektu oraz gospodarze czyli pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Konferencja została podzielona na część referatową i terenową.

Podczas dzisiejszej sesji o efektach przywracania delty przyrodzie – poprawie warunków hydrologicznych śródlądowej delty rzeki Nidy mówili dr hab. inż. Andrzej Strużyński z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Andrzej Łukasik – specjalista ds. ochrony wód w projekcie LIFE4Delta. Referat „Czy zmiany hydrologiczne i siedliskowe w śródlądowej delcie Nidy podobają się ptakom? – efekty realizacji projektu LIFE4Delta” wygłosił dr Wojciech Bielański z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie a o zwiększaniu przez Koniki polskie zróżnicowania roślinności mokradeł opowiedziały dr Joanna Korzeniak z IOP PAN w Krakowie i dr Donata Suder z krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. O aktywnej ochronie powiązań biocenotycznych małży i ryb słodkowodnych na przykładzie projektu LIFE4Delta mówił dr hab. Tadeusz Zając, prof. IOP PAN w Krakowie, z kolei przepis na sukces w restytucji traszki grzebieniastej Triturus cristatus przedstawili dr Małgorzata Łaciak (IOP PAN w Krakowie) i dr Tomasz Łaciak (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Podsumowanie działań realizowanych w ramach projektu LIFE4Delta w latach 2019 – 2023 i plany na przyszłość przedstawił Piotr Wilk – kierownik projektu LIFE4Delta.

Podczas zaplanowanej na dzisiejsze popołudnie sesji terenowej przewidziano m.in. prezentację efektów działań ochrony czynnej na terenie śródlądowej delty rzeki Nidy, zwiedzanie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej a także dyskusje kuluarowe.

Na jutro zaplanowano z kolei kilka referatów poświęconych innym, podobnym do realizowanego na Ponidziu, projektom wdrażanym na terenie Polski oraz sesję terenową.

Przypomnijmy, iż realizacja projektu LIFE17 NAT/PL/000018 „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy” rozpoczęła się 1 stycznia 2019 roku a jej zakończenie nastąpi z końcem 2024 roku. Łączna wartość projektu wynosi 5.473.145 euro (23.132.247 zł). Komisja Europejska przyznała 60% dotacji, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – 30%, a pozostałe 10% wartości projektu stanowią środki własne beneficjenta i współbeneficjentów.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy