W obecności Marka Jońcy, członka Zarządu Województwa dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz podpisał z wykonawcą umowę na realizację zaplecza edukacyjno-gospodarczego dla pokazowej zagrody gęsi kieleckiej w formule „zaprojektuj i wybuduj”, w ramach projektu budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach, w gminie Kije. – Projekt ma zostać zrealizowany do końca lipca przyszłego roku, a jego planowana wartość to 2 845 605 złotych brutto – informuje Tomasz Hałatkiewicz.
– W trakcie rozwoju projektu budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach doszliśmy do wniosku, że brakuje nam takiego elementu całości jak zwierzęta gospodarskie ras rodzimych. Kiedyś występowały one powszechnie w małych i średnich świętokrzyskich gospodarstwach, ale w ciągu lat ich znaczenie stawało się coraz mniejsze. Dlatego powstający Ośrodek zostanie powiększony o zaplecze edukacyjno-hodowlane, w którym jedną z rodzimych ras będzie właśnie gęś kielecka – mówi Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Poza gęsią goście ośrodka będą mogli oglądać także między innymi kozę sandomierską, konika polskiego, krowę czerwono-białą i wiele innych gatunków – dodaje Marek Jońca.
Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie budynku kurnika dla około 50 gęsi rodzimej rasy kieleckiej wraz z wyposażeniem i instalacjami oraz ogrodzonym wybiegiem. Powstanie tam również hala na sprzęt rolniczy wraz z kontenerem sanitarnym. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się budowę ścieżki edukacyjnej wyposażonej w zestaw tablic edukacyjnych oraz nasadzenie wielu gatunków drzew.
Budowa gęśnika będzie kolejnym ważnym elementem edukacji przyrodniczej na mapie Ponidzia. Gospodarstwo pokazowe przyczyni się do wzbogacenia oferty edukacyjnej w ramach prowadzonych zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz warsztatów dla różnych środowisk w regionie.
Planowana pokazowa hodowla gęsi objętej Programem Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich podyktowana jest ochroną tej rasy oraz promocją rolnictwa ekologicznego, jako elementu ochrony krajobrazu kulturowego.