3.5 C
Kielce
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościW szkole w Zaborowicach i Rogowicach myśliwi opowiadali o leśnym ekosystemie

W szkole w Zaborowicach i Rogowicach myśliwi opowiadali o leśnym ekosystemie

Zobacz

Pokaz wabienia zwierzyny, dokarmianie zwierząt w okresie zimowym, poznawanie gatunków zwierząt i wiele ciekawostek związanych z łowiectwem, a na zakończenie konkurs z nagrodami i zajęcia w terenie uwieńczone ogniskiem – w szkołach podstawowych w Rogowicach i Zaborowicach odbyły się ciekawe prelekcje i warsztaty poprowadzone przez myśliwych.

A wszystko to z inicjatywy radnego Rady Gminy Mniów Waldemara Błońskiego, prezesa Koła Łowieckiego „Ponowa” w Krasnej koło Stąporkowa. – Prelekcje i warsztaty organizujemy dla uczniów cyklicznie. Ich celem jest uświadomienie najmłodszym, że myśliwi są potrzebni zarówno lasom, jak i zwierzynie – mówi radny Waldemar Błoński, prezes Koła Łowieckiego „Ponowa” w Krasnej, który tłumaczy, że młodzi ludzie mają raczej ograniczony dostęp do prawdziwych informacji na temat myślistwa. – Zazwyczaj kojarzy im się ono z polowaniem na zwierzęta, zabijaniem ich i posiadaniem broni. Tymczasem na myśliwych spoczywa wiele obowiązków, jak chociażby ciężka praca związana z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianiem zwierząt szczególnie zimą, przygotowaniem lizawek solnych, budek dla kuropatw, podsypów dla bażantów, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, a także z pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy – wymienia radny Waldemar Błoński, który na warsztaty i szkolenia z uczniami zaprosił również łowczego Roberta Kotwicę z Koła Łowieckiego „Ponowa” z Krasnej, a także łowczego Dariusza Knapa z Koła Łowieckiego nr 10 „Jaźwiec” w Chęcinach.

Uczniowie z uwagą słuchali myśliwych, którzy opowiadali o zagadnieniach związanych z łowiectwem. Łowczy Dariusz Knap opowiedział o gatunkach zwierząt, jakie można spotkać w okolicznych lasach. – W lasach można natknąć się na łosia, jelenia szlachetnego, sarnę, czy borsuka – mówił łowczy Dariusz Knap, a w jego opowieściach z lasu pojawiało się wiele fachowych określeń, które bardzo spodobały się uczniom. Spore ich zainteresowanie wzbudził także pokaz wabienia zwierzyny. Dużo uwagi myśliwi poświęcili także sprawie dokarmiania zwierząt, szczególnie w okresie zimowym. Zachęcali też swoich słuchaczy do osobistego dokarmiania zwierząt, zdradzając wszelkie szczegóły z tym związane. – Każdy, kto chce wspomóc zwierzęta leśne zimą, może je dokarmiać tym, co lubią najbardziej i tym samym aktywnie uczestniczyć w pomaganiu przetrwania im zimy – przekonywał łowczy Dariusz Knap.

Na zakończenie spotkania został przeprowadzony quiz z nagrodami. Trzeba przyznać, że uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą. Wspaniale wszystko zapamiętali i bardzo dobrze odpowiadali na nasze pytania – potwierdził Robert Kotwica z Koła Łowieckiego „Ponowa” w Krasnej. Dla najlepszych myśliwi przygotowali upominki, których fundatorem było Koło Łowieckie „Ponowa” w Krasnej.

Po przeprowadzonych szkoleniach myśliwi zaprosili dzieci poszczególnych klas z obu szkół na zajęcia w terenie do miejscowości Modrzewia. Tu dzieci miały okazję osobiście dokarmić zwierzęta, udając się do paśników i podsypów dla bażantów. Zostawiły zwierzynie leśnej takie przysmaki jak: zboża, siano, suchy chleb, czy też marchewkę. Zwieńczeniem edukacyjnego spotkania było ognisko integracyjne połączone z pieczeniem kiełbasek.

Podczas prelekcji uczniowie obu szkół dowiedzieli się o tym, że myśliwi dbają o las i zwierzynę, dokarmiając ją zimą i odbudowując ginące gatunki. Jak zgodnie podkreślano, tego typu inicjatywy są doskonałą okazją nie tylko do wzbogacenia wiedzy uczniów na temat otaczającej nas przyrody, ale też do zgłębienia tajników pracy myśliwych, którzy z wielkim poświęceniem dbają o leśną zwierzynę. Zajęcia dla dzieci oraz poczęstunek zorganizowało Koło Łowieckie „Ponowa” w Krasnej.

Aktualności

Polecamy