Zestawy komputerowe i laptopy wraz z oprogramowaniem, pracownie multimedialne, interaktywne tablice, kamery cyfrowe drukarki 3D, a także szkolenia dla nauczycieli i ciekawe zajęcia dodatkowe dla uczniów – Szkoła Podstawowa w Samsonowie realizuje nowoczesne lekcje przyszłości z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu, podnosząc tym samym kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. Wszystko to dzięki ogromnemu unijnemu dofinansowaniu, jaki udało się pozyskać w ramach ciekawego projektu.
Szkoła Podstawowa w Samsonowie przez dwa lata realizowała projekt pod nazwą „Rozwój nowoczesnego nauczania ogólnego w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Samsonowie poprzez rozwój kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli oraz zakup wyposażenia TIK”, którego wartość całkowita opiewała na kwotę 436 tysięcy złotych, z czego 371 tysięcy to kwota pozyskanego dofinansowania. Projekty „cyfrowy” był realizowany w ramach programu „Rozwój nowoczesnego nauczania ogólnego, w tym specjalnego przez kontynuację działań rządowego programu „Cyfrowa szkoła” oraz wykorzystanie rozwiązań innych programów w zakresie stosowania TIK” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020, który uruchomił Urząd Marszałkowski.
14 czerwca, w murach szkoły dokonano podsumowania projektu. – Projektem objęliśmy uczniów wszystkich klas, a także 24 nauczycieli. Dzięki wysokiemu dofinansowaniu mogliśmy zakupić laptopy wraz z oprogramowaniem i pakietem MS OFFICE, a także zestawy komputerowe wraz ze stolikami do pracowni multimedialnej. Poza tym, kupiliśmy tablicę interaktywną z projektorem i laptopem, 80-calowe monitory z funkcją tablicy interaktywnej, rzutniki z ekranami, drukarki laserowe, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe i specjalistyczne programy multimedialne, które pozwoliły nauczycielom pracować w zakresie logopedycznym. Pozwoliły one także na pracę z uczniami z zespołem aspergera, a także z uczniami dotkniętymi problemem dysleksji – mówiła dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Samsonowie, Dorota Chmielewska.
Na tym jednak nie koniec. Dzięki realizacji projektu zmodernizowana została także sieć komputerowa, co pozwoliło na stały i szybki dostęp do internetowego łącza. – Nasi nauczyciele przeszli szkolenia z e-dziennika i warsztaty z cyberbezpieczeństwa, którego potem sami uczyli. Poza tym, uczniowie mogli skorzystać z dodatkowych zajęć z języka polskiego, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Wszystkie te zajęcia prowadzone były oczywiście z wykorzystaniem komputerów. Dla wszystkich chętnych i uzdolnionych uczniów odbyły się również zajęcia rozwijające wiedzę z zakresu biologii, matematyki, fizyki i chemii. Dodatkowo uruchomiliśmy nawet zajęcia fotograficzne, które bardzo się dzieciom podobały – dodaje Agnieszka Pokrzywińska-Sajecka, zastępca dyrektora szkoły w Samsonowie.
Jak przyznali uczniowie, wszystkie zajęcia prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych są niezwykle ciekawe. – Teraz chętnie chodzimy na wszystkie lekcje. Na przykład w sali matematycznej mamy tablicę multimedialną, na której oglądamy ciekawe prezentacje. Mamy nawet dwie drukarki 3D. Dzięki temu wszystko szybciej i lepiej zapamiętujemy. Nauka jest naprawdę fajna i łatwa – przyznał Franek z klasy piątej.
Za możliwość rozwoju szkoły dzięki tak wysokiemu dofinansowaniu dziękował podczas podsumowania projektu wójt gminy Zagnańsk, Wojciech Ślefarski. – Serdeczne podziękowania pragnę złożyć w imieniu całej społeczności szkolnej na ręce wicemarszałek Renaty Janik, która czuwa nad tym, aby szkoły były dobrze doposażone, a uczniowie mogli uczyć się z wykorzystaniem najwyższej klasy technologii cyfrowych i nowoczesnego sprzętu komputerowego, takiego jak tablety, tablice multimedialne, czy też multimedialne programy edukacyjne. To wszystko pozwala też na stałe poszerzanie szczególnych kompetencji. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że tutaj nauka odbywa się na najwyższym poziomie – podkreślał wójt Wojciech Ślefarski, który w ramach podziękowań wręczył na ręce wicemarszałek Renaty Janik bukiet kwiatów.
Zdaniem wicemarszałek Renaty Janik, tego typu projekty pozwalają na prowadzenie w szkołach zajęć nowoczesnymi metodami, które są bliskie dzisiejszym zainteresowaniom dzieci i młodzieży. – Wszyscy wiemy, jak wiele zyskują nasze dzieci, kiedy mogą pracować z nowoczesnym sprzętem dydaktycznym, czy uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, rozwijających ich wiedzę, pasję i umiejętności. Dokładamy wszelkich starań, aby uczniowie byli bardzo dobrze wyposażeni, a nauka szła z postępem. Gratuluję szkole realizacji tak wartościowego projektu i zachęcam, aby również w nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 sięgać po środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na kolejne zadania edukacyjne, służące uczniom z gminy Zagnańsk – zachęcała wicemarszałek Renata Janik.
W podsumowaniu projektu udział wzięła także dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Elżbieta Korus oraz prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Paweł Łaski, który wraz ze studentami z Politechniki Świętokrzyskiej przywiózł do szkoły w Samsonowie łazika marsjańskiego, zachęcając tym samym uczniów do dalszego rozwijania swoich kompetencji cyfrowych.