Wygodne kanapy na szkolnym korytarzu, kącik dla rodziców z najważniejszymi informacjami i kącik dla dzieci wyposażony w gry edukacyjne – wnętrze jednego ze skrzydeł Szkoły Podstawowej w Piekoszowie zachwyca pomysłowością i aranżacją. Rodzice mogą tu odpocząć chociaż przez chwilę, a dzieci wykorzystać czas na zabawę połączoną z nauką.
Przedszkole przechodzi spektakularne zmiany
Takiego korytarza szkolnego próżno szukać w innych szkołach. Trzeba przyznać, że aranżacja wnętrza skrzydła, w którym mieści się przedszkole i klasy I-III robi prawdziwe wrażenie. – Największe zmiany związane z kapitalnym remontem tego skrzydła i adaptacją pomieszczeń po klasach szkolnych dla dziewięciu oddziałów przedszkolnych, do których uczęszcza ponad dwustu maluchów, zaszły w ubiegłym roku. Zadanie wcale nie należało do najłatwiejszych. Trzeba było tak zaplanować rozkład klas, aby zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie najmłodszych klas I-III byli w jednym segmencie. Pod uwagę konieczne było także wzięcie wzrostu liczby dzieci przedszkolnych – mówi wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Piekoszowie, Marzena Zbroszczyk. Warto przypomnieć, że władze gminy zabezpieczyły wtedy materiały, a pomocy w wykonaniu prac udzielili rodzice i nauczyciele. Dzięki takiemu współdziałaniu skrzydło przeznaczone dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów całkowicie zmieniło swoje oblicze, a wnętrza stały się przyjemne i zachęcające do nauki, co jest niezwykle ważne w początkowym etapie edukacji.
Są tu wygodne kanapy i gry edukacyjne
Na tym jednak nie koniec. – Przez cały czas staramy się coś robić. Sukcesywnie prowadzimy kolejne remonty. Nie tak dawno udało się wykonać kolejną łazienkę, a teraz postanowiliśmy ocieplić wnętrze kupując kanapy i stwarzając przytulny kącik dla rodziców i uczniów – mówi wicedyrektor Marzena Zbroszczyk. – Rodzice czekając na swoje pociechy mogą wygodnie usiąść na kanapie, czy też zapoznać się z najważniejszymi ogłoszeniami. Oczekujące na swoje rodzeństwo dzieci też mają tu co robić. Mamy tu klasy, w które dzieci uwielbiają grać, a także mnóstwo gier edukacyjnych – wymienia dyrektor Marzena Zbroszczyk.
Pomysł chwali wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Stawiamy na rozwój szkolnictwa. Sukcesywnie prowadzimy remonty szkół i termomodernizacje. Sukcesywnie też doposażamy placówki, również w sprzęt najwyższej jakości, jak tablice interaktywne czy roboty do programowania. Staramy się, aby edukacja na terenie gminy Piekoszów była na jak najwyższym poziomie, a wnętrza szkolnych korytarzy zachęcały do nauki i pozwalały miło spędzić czas. Dlatego cieszą tego typu inicjatywy. Muszę przyznać, że stworzenie tak wyjątkowego i przytulnego miejsca dla rodziców jest niezwykle nowatorskim pomysłem – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
Nowe komputery i drobne remonty
Na tym jednak nie koniec prac, jakie zrealizowano na terenie szkoły w Piekoszowie w tym roku. – W ostatnich miesiącach zakupiliśmy blisko czterdzieści komputerów, które były potrzebne do wprowadzenia dziennika elektronicznego. Wykonaliśmy także okablowanie całej szkoły, co było dosyć dużym wyzwaniem, bo obiekt liczy ponad dziesięć tysięcy metrów kwadratowych, a sygnał internetowy nie zawsze rozchodził się należycie. Przeprowadziliśmy też remont wentylacji, która nie była remontowana od czasów budowy obiektu, a jej wada konstrukcyjna powodowała trudności z utrzymaniem ciepła. Koszty wszystkich tych prac zostały pokryte z budżetu gminy Piekoszów. Ogromnie się cieszę, że władze gminy wspierają placówki oświatowe w ich rozwoju – mówi dyrektor szkoły w Piekoszowie, dr Krzysztof Stępniewski.
Lekcje przyszłości są tu już normą
Trzeba przyznać, że piekoszowskie szkoły z każdym rokiem podnoszą standard nauczania, a lekcje przyszłości właściwie stały się tu już normą. Uczniowie na terenie całej gminy uczą się chociażby programowania z wykorzystaniem robotów. Mają też dywany interaktywne, najwyższej klasy oprogramowanie, monitory, tablety, laptopy i interaktywne tablice. Na zakup, szkolenia i zajęcia z robotyki dla ponad tysiąca uczniów władze gminy Piekoszów pozyskały blisko 800 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK”. Całość zadania opiewała na kwotę 893 tysięcy złotych.
Maluchy uczą się programowania z robotami
Kolejne 260 tysięcy udało się pozyskać na rzecz przedszkola w Piekoszowie w ramach projektu pod nazwą „TIKoludki w naturze”. Dzięki temu organizowane są dodatkowe zajęcia naukowo-doświadczalne dla dzieci, zakupiono też roboty, tablice interaktywne i wiele najwyższej jakości pomocy dydaktycznych. Poza tym, oddział przedszkolny wyposażono w meble, pomoce dydaktyczne, zabawki, kącik zabaw z elementami sensorycznymi, instrumenty muzyczne, podręczniki do nauki języka angielskiego i pomoce logopedyczne. Kolejnym elementem projektu będzie zewnętrzna sala dydaktyczna, która powstanie na wiosnę. Dzięki tym wszystkim działaniom, przedszkole w Piekoszowie jest jednym z najlepiej wyposażonych przedszkoli w regionie.