Od nowego roku szkolnego Zespół Placówek Oświatowych w Piekoszowie uruchomił dwujęzyczną klasę VII z rozszerzonym nauczaniem języka niemieckiego. Jest to jedna z pierwszych szkół w województwie świętokrzyskim z tak nowoczesnym sposobem edukacji językowej uczniów. Za utworzenie oddziałów dwujęzycznych placówka w Piekoszowie, jako zaledwie jedna z pięciu szkół w regionie została uhonorowana prestiżową statuetką „Laura Michała Anioła”.
Nauczanie dwujęzyczne jest nowoczesną i innowacyjną formą nauczania języka obcego, która zdobywa coraz większe uznanie wśród państw Unii Europejskiej. – Polega ono na nauczaniu poszczególnych przedmiotów zarówno w języku ojczystym, jak i obcym – tłumaczy Joanna Janowska-Pisarczyk, nauczyciel języka niemieckiego i plastyki.
Zgodnie z zapisami prawa oświatowego nauczaniem dwujęzycznym mogą zostać objęci uczniowie od VII klasy szkoły podstawowej. Jak podkreśla dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, dr Krzysztof Stępniewski, w szkole zostały stworzone doskonałe warunki do nauki języków. – Jest tu nie tylko odpowiednio przeszkolona kadra pedagogiczna, ale również dwie profesjonalne multimedialne pracownie językowe, które nie tak dawno zostały uruchomione – mówi dr Krzysztof Stępniewski, dyr. ZPO w Piekoszowie. – W klasach dwujęzycznych uczniowie uczą się przedmiotów w dwóch językach. W związku z tym, nauczyciele od konkretnych przedmiotów muszą doskonale znać język obcy, ponieważ pierwsze piętnaście minut danego przedmiotu to nauczanie właśnie w języku obcym – mówi dyrektor, Krzysztof Stępniewski i wymienia korzyści płynące z uczęszczania do szkoły dwujęzycznej. – Uczniowie uczą się efektywniej. Często też osiągają wyższe wyniki na egzaminach zewnętrznych. Poza tym, zdobywają lepsze perspektywy zawodowe i życiowe. Wzrastają także ich umiejętności w zakresie praktycznego posługiwania się językiem obcym – mówi dyrektor ZPO w Piekoszowie, Krzysztof Stępniewski.
Językiem wiodącym w utworzonych od nowego roku klasach dwujęzycznych w Piekoszowie jest język niemiecki. W klasach dwujęzycznych uczniowie uczą się plastyki i geografii w języku niemieckim. W klasie ósmej w języku niemieckim będzie także wykładana informatyka. Poza tym, wprowadzono dodatkowo dwie godziny więcej języka niemieckiego niż wynika to z zapisów prawa oświatowego. Uczniowie klas dwujęzycznych chwalą sobie tak nowoczesny sposób nauczania. – Dzięki lekcjom prowadzonym w języku niemieckim, dużo szybciej przyswajamy język – potwierdza Maja Borek. – Lekcje są bardzo ciekawe. Poznajemy specjalistyczne słownictwo i nabieramy odwagi w komunikowaniu się – dodaje Oskar Anioł
W klasach dwujęzycznych językiem wykładowym w trakcie niektórych przedmiotów jest język niemiecki. Jak podkreślają władze gminy, klasy dwujęzyczne mogą stać się w przyszłości swego rodzaju trampoliną do sukcesu piekoszowskich uczniów. – Świat idzie do przodu, a umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku obcym stwarza dodatkowe możliwości. Taka innowacyjna nauka z całą pewnością zapewni uczniom osiągnięcie poziomu swobodnego używania języka obcego, a także opanowanie bazy językowej w zakresie słownictwa specjalistycznego. Będzie to również doskonałe przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w klasach dwujęzycznych w szkołach średnich, a w dalszej perspektywie do studiów w Polsce i za granicą – wymienia wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Mam nadzieję, że chętnych do nauki w klasach dwujęzycznych będzie sporo w całej gminie. Stawiamy na edukację i rozwój naszych uczniów na najwyższym poziomie. Skończenie klasy dwujęzycznej otworzy przed nimi w przyszłości szerokie perspektywy rozwoju – przekonuje wójt, Zbigniew Piątek.
Władze gminy Piekoszów zdecydowanie stawiają na edukację i rozwój uczniów na najwyższym poziomie. Skończenie klasy dwujęzycznej z całą pewnością otworzy przed nimi w przyszłości szerokie perspektywy rozwoju.