Potrafią odstresować, integrują, otwierają na świat, uczą koncentracji, współpracy w grupie, a przede wszystkim niosą ze sobą fantastyczną zabawę, dając przy tym niesamowitą radość tworzenia muzyki. Mowa o Bum Bum Rurkach, czyli kolorowych instrumentach prosto z Ameryki. Szkoła w Łosieniu zakupiła je dzięki wolontariuszom, którzy na ten cel pozyskali środki w ramach gminnego projektu „Przestrzeń dla młodych”.
„Przestrzeń dla młodych” to nowatorski projekt realizowany przez Fundację Kulturalna Przestrzeń we współpracy z Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie przy wsparciu Gminy Piekoszów, którego zadaniem jest wspieranie najlepszych projektów pisanych przez młodzież z terenu gminy Piekoszów. W każdej edycji projektu udział brali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Łosieniu, których pomysły zawsze otrzymywały wsparcie finansowe. Tym razem, uczniowie postanowili przygotować projekt pod hasłem „Młodzieżowy antydepresant”. – W projekcie „Przestrzeń dla młodych” bierzemy czynnie udział od trzech lat. W poprzedniej edycji zakupiliśmy peleryny, w których występują nasi uczniowie. W tej edycji nasza młodzież postanowiła przygotować taki projekt, który pozwoliłby przeciwdziałać skutkom trudnego dla wszystkich czasu pandemii i nauki zdalnej. Niestety, negatywnie wpłynęła ona na emocje oraz zachowania dzieci i młodzieży. Powszechnie obserwuje się u nich izolację, unikanie kontaktów społecznych, niechęć angażowania się we wspólne przedsięwzięcia, czy też utratę poczucia tożsamości grupy. Nasi wolontariusze byli przekonani, że muszą zrobić coś, co znów pozwoli społeczności szkolnej nauczyć się być razem, działać dla wspólnego dobra, porozumiewać się z innymi i chcieć na nowo otworzyć się na świat i ludzi. I temu właśnie służą Bum Bum Rurki, czyli zabawne instrumenty, które od nowa niesamowicie zintegrowały uczniów – mówi Sabina Ćwiklińska, koordynator projektu oraz opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.
Na projekt „Młodzieżowy antydepresant” wolontariusze ze szkoły w Łosieniu pozyskali tysiąc złotych. – Bardzo się cieszymy, że udało nam się pozyskać środki na zakup Bum Bum Rurek. Wszystkim dają one niesamowitą radość, integrują i uczą pracy w grupie. Tego nam potrzeba po tak długim czasie izolacji – przyznaje Julia Snoch. – Nie było łatwo napisać ten projekt, ale przy wsparciu nauczycieli udało nam się przebrnąć przez część formalną. Dzięki temu dziś wszyscy możemy cieszyć się fantastyczną zabawą – dodaje Igor Terelak.
Bum Bum Rurki to instrumenty wywodzące się z amerykańskiego stanu Arizona. – Poznałam te instrumenty podczas warsztatów muzycznych i bardzo mi się spodobały, bo granie na nich łączyło zupełnie obcych ludzi, którzy świetnie razem się bawili. Takie samo przełożenie jest podczas pracy z dziećmi i młodzieżą. Nawet maluchy biorą rurki do ręki i kierując się kolorami wyświetlanymi na tablicy potrafią na nich grać – mówi Anna Parszewska, nauczyciel muzyki w szkole w Łosieniu i zaznacza, że rurki nie tylko dają nieograniczone możliwości wspólnego tworzenia muzyki. – Rurki integrują, uczą współpracy w grupie, skupienia uwagi i koncentracji. Widać, że po długim okresie pandemii dzieci potrzebują być razem, od nowa poznać się i bawić. To wszystko zapewniają im rurki nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale nawet podczas przerw. Dla wszystkich to znakomita zabawa integrująca – dodaje.
Uczniowie grający na Bum Bum Rurkach są zachwyceni. Projekt wszystkim bardzo się podoba. – Dzięki rurkom uczymy się wzajemnej współpracy, skupienia i koncentracji. Pomaga nam to później w nauce. Poza tym, doskonale bawimy się z przyjaciółmi z klasy, szczególnie kiedy udaje nam się zagrać jakąś piosenkę – mówią zgodnie uczniowie i przekonują, że nie trzeba mieć wielkiego talentu muzycznego, żeby grać na rurkach. – To może robić każdy. Rurki to wspaniała zabawa – zgodnie dodają.
Wolontariusze z Łosienia dziękują organizatorom projektu „Przestrzeń dla młodych” za umożliwienie im działań, które dają innym radość i pozytywnie wpływają na życie szkolnej społeczności.