3.5 C
Kielce
niedziela, 12 maja, 2024
Strona głównaSportW Świętokrzyskiem ruszają Mistrzostwa Świata w Tropieniu Sportowym Psów

W Świętokrzyskiem ruszają Mistrzostwa Świata w Tropieniu Sportowym Psów

Zobacz

Psy tropiące z całego świata po raz pierwszy będą rywalizować w Polsce. Areną 27. Mistrzostw Świata w Tropieniu Sportowym Psów będzie województwo świętokrzyskie: malownicze okolice gór, Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów i Bałtów. Na dzisiejszej konferencji marszałek Andrzej Bętkowski, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Marcin Piętak, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz przedstawiciele Związku Kynologicznego w Polsce z psami tropiącymi Grzegorz Bednarski i Sławomir Znak poinformowali o szczegółach wydarzenia. Partnerem mistrzostw jest Województwo Świętokrzyskie.

– Fakt, że mistrzostwa świata, które po raz pierwszy odbywają się w Polsce i zostały zlokalizowane właśnie w Świętokrzyskiem pokazuje, że jest to region, w którym imprezy plenerowe i sportowe, przy profesjonalnej organizacji, oraz zachowaniu wszystkich procedur, mogą być przeprowadzone bezpiecznie dla widzów, uczestników i ich najbliższych – mówi marszałek Andrzej Bętkowski. – To pokazuje potencjał turystyczny regionu w zakresie tak zwanej turystyki aktywnej, a jednocześnie wysyła w świat komunikat, że Świętokrzyskie jest przyjazne turystom ze zwierzętami. A takich turystów na świecie jest coraz więcej.

Już od wtorku (11 października) aż do niedzieli (16 października) tereny okolic Ostrowca Świętokrzyskiego zamienią się w obszar rywalizacji wytresowanych w tropieniu sympatycznych czworonogów z całego świata. Po raz pierwszy w Polsce aż 30 ekip z całego świata, między innymi USA, Kanady, Izraela, Ukrainy, ale również Polski przystąpi do zawodów, które odbywają się już po raz dwudziesty siódmy, ale w naszym kraju po raz pierwszy.

– Mam nadzieję, że uczestnicy mistrzostw zwiedzą Kielce i region i kiedyś do nas wrócą, już nie jako uczestnicy zawodów, ale turyści, którzy chcą aktywnie spędzić czas– mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

– Nasz region może zyskać też wizerunek miejsca przyjaznego turystom ze zwierzętami. Coraz więcej hoteli chwali się akceptacją zwierząt i my chcemy pokazać, że całe nasze województwo, bardzo zielone, bardzo ekologiczne jest przyjazne zwierzętom, naturze i kochającym przyrodę gościom – dodał Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Na czym polegają konkurencje w tych zawodach?

Jest to tropienie z psami użytkowymi. Psy po kilku godzinach idą tropem człowieka tzw. deptacza, który układa ślad o różnych kształtach z kilkoma zakrętami oraz śladami zwodniczymi. Po kilku godzinach startujący zawodnik z psem tropiącym idzie po tym śladzie, a sędzia ocenia, który pies najlepiej tropi i za to otrzymuje się punkty. Zawody trwają kilka dni, każdy uczestnik z psem musi się sprawdzić u dwóch różnych sędziów oraz na różnych osobach deptaczy w dwóch odmiennych przestrzeniach plenerowych. I tak na przykład jednego dnia pies musi wytropić ślad na trawie, a drugiego na ornej ziemi.

– Najczęściej używane psy w tych konkurencjach to owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie, ale występują także inne rasy. Są one członkami naszych rodzin. Tropimy i pracujemy z nimi tak długo jak tego chcą, a potem przechodzą na emeryturę i najczęściej trafiają do służb poszukiwawczo-ratowniczych, gdzie szukają osób pod gruzami – mówi Grzegorz Bednarski, wiceprzewodniczący podkomisji psów towarzysko-tropiących Głównej Komisji Szkoleń Psów Związku Kynologicznego w Polsce.

– Potrzebowaliśmy ogromnej przestrzeni do organizacji tych mistrzostw i bardzo dziękuję marszałkowi województwa i prezydentowi Kielc za pomoc oraz świętokrzyskim rolnikom, ponieważ konkurencje będą rozgrywane głównie na polach. Województwo świętokrzyskie jest bardzo gościnne. Jutro w Wólce Milanowskiej odbędzie się ceremonia otwarcia z przemarszem wszystkich drużyn z psami, a podsumowaniem mistrzostw będzie uroczyste zakończenie zawodów Kielc z przemarszem, flagami, organistą. Serdecznie wszystkich zapraszamy – dodał Sławomir Znak, przewodniczący podkomisji psów towarzysko-tropiących Głównej Komisji Szkoleń Psów Związku Kynologicznego w Polsce.

Finał i pochód z psami

Zakończenie oraz wręczenie pucharów odbędzie się w Kielcach 16 października. Tego dnia o godzinie 14.30 zawodnicy ze swoimi pupilami przejdą spod stadionu lekkoatletycznego na dawny stadion Korony Kielce (ul. Szczepaniaka), gdzie odbędzie się dekoracja.

Organizatorem Mistrzostw jest Związek Kynologiczny w Polsce. Partnerami tego wydarzenia zostali: Województwo Świętokrzyskie (Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego), Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz Urząd Miasta w Kielcach.

Aktualności

Młodzi czytelnicy z piekoszowskich szkół świętują sukcesy w konkursie „Przygody niesfornego Mikołajka”

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie zorganizowała emocjonujący konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV-VI....

Polecamy