3.5 C
Kielce
piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaKulturaW Strawczynie stanęła ławeczka z rzeźbą Stefana Żeromskiego

W Strawczynie stanęła ławeczka z rzeźbą Stefana Żeromskiego

Zobacz

W Strawczynie już można usiąść na stylowej ławeczce tuż obok wybitnej postaci Stefana Żeromskiego. To właśnie tu pisarz przyszedł na świat, a ławeczkę upamiętniającą jednego z najważniejszych polskich literatów ustawiono w miejscu, gdzie ówcześnie znajdował się jego dom. Ustawienie ławeczki Stefana Żeromskiego jest jednym z elementów rewitalizacji Strawczyna.

Urodzony w 1864 roku w Strawczynie Stefan Żeromski był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, nazywany „sumieniem polskiej literatury”. Kilkakrotnie wymieniał Strawczyn w utworze „Snobizm i postęp”, pisząc o tutejszym nazewnictwie, bogactwie kultury ludowej oraz zasobach naturalnych. Zdaniem wójta gminy Strawczyn, Tadeusza Tkaczyka, społeczność Strawczyna jest zobowiązana do uczczenia pamięci Stefana Żeromskiego. – W Strawczynie od dawna mamy już miejsce pamięci Stefana Żeromskiego. Tuż przy drodze stoi symboliczna ściana nieistniejącego już domu pisarza oraz gablota informacyjna. Jest tu też głaz z napisem informującym, że „tu stał dom, w którym urodził się Stefan Żeromski”. Teraz mamy też ławeczkę z tą wybitną postacią. Stanęła ona w miejscu, gdzie przed laty znajdował się dom wielkiego literata. Chcieliśmy w ten sposób uhonorować jego pamięć. Ławeczka jest elementem, który wzbudza ciekawość. Zatem każdy, kto odwiedzi gminę Strawczyn będzie mógł łatwo odnaleźć miejsce narodzin Stefana Żeromskiego – mówi wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk.

Ustawienie ławeczki Stefana Żeromskiego jest jednym z elementów rewitalizacji Strawczyna. Odbiór zrealizowanej do tej pory inwestycji odbył się z początkiem marca, a już 7 marca uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Stefana Żeromskiego w Strawczynie dokonali uroczystego odsłonięcia ławeczki z postacią swojego patrona. Jak zapewnili, będą się opiekować tym miejscem z należytą starannością. – Odsłonięcie ławeczki poświęconej jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy bez wątpienia jest historyczną chwilą. Urodzony tu Stefan Żeromski był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Jego życie rozpoczęło się tu, w Strawczynie i dziś Strawczyn pamięta o swoim wielkim, wspaniałym mieszkańcu. Cieszę się, że tą ławeczką będą opiekowały się dzieci z pobliskiej szkoły imienia Stefana Żeromskiego. To ważne, aby pamiętać o najwybitniejszych postaciach w naszej narodowej historii, ale także w tej lokalnej – powiedziała wiceminister Anna Krupka.

O uhonorowaniu miejsca narodzin Stefana Żeromskiego z podziwem mówił też senator Krzysztof Słoń. – Jest to kolejne, atrakcyjne miejsce na mapie Strawczyna i naszego powiatu. W ramach rewitalizacji gminy powstała ławeczka w cieniu sosen, blisko miejsca urodzenia Stefana Żeromskiego. Był to bardzo dobry pomysł ze strony władz samorządowych gminy Strawczyn. Z pewnością pomoże promować te okolice, ale przede wszystkim pomoże przybliżać, szczególnie dzieciom i młodzieży, kolejne ważne miejsce, pokazujące, że z niewielkich miejscowości wywodzą się tak wielcy pisarze i wielcy Polacy – mówił senator Krzysztof Słoń.

Poza ustawieniem ławeczki z postacią Stefana Żeromskiego w ramach rewitalizacji Strawczyna do tej pory została także ustawiona sygnalizacja świetlna przy drodze wojewódzkiej nr 748 biegnącej przez miejscowość i nowy przystanek. Odnowiono też teren w pobliżu kamienia upamiętniającego dom Stefana Żeromskiego. Na rewitalizację pozyskano wysokie unijne i rządowe dofinansowanie. – Cieszę się, że władze gminy Strawczyn tak skutecznie sięgają po środki zewnętrzne, dzięki którym zdecydowanie poprawia się bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki sygnalizacji świetlnej podniesie się komfort życia i funkcjonowania mieszkańców. Dobrym pomysłem było też wpisanie w projekt odnowienia miejsca pamięci Stefana Żeromskiego i ustawienia tu ławeczki z tą wybitną postacią – zaznaczył podczas wizytacji zakończonej inwestycji marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który Strawczyn odwiedził wspólnie z Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysławem Gębskim oraz z Jerzym Wroną, dyrektorem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – współinwestorem zakończonego właśnie zadania.

Aktualności

W Piekoszowie odbył się XVIII Konkurs Pięknego Czytania

W Piekoszowie miała miejsce osiemnasta edycja Miejsko-Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, który przyciągnął najmłodszych uczniów z lokalnych szkół podstawowych. Wydarzenie,...

Polecamy