Marszałek Andrzej Bętkowski uczestniczył w otwarciu wystawy plenerowej zatytułowanej “Tu rodziła się Solidarność”, która prezentowana jest na Placu “Pod Skałkami” w Starachowicach. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej prezentacja pokazuje wydarzenia sprzed 40 lat, historię protestów robotniczych i okoliczności powstania NSZZ “Solidarność”. Wystawę otworzył przewodniczący Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz.
Ekspozycja „TU rodziła się Solidarność” prezentuje w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 r. W ówczesnym woj. kieleckim, w lipcu 1980 r. zastrajkowali pracownicy trzech zakładów pracy, w sumie 170 osób, a na początku sierpnia protesty odbyły się w Końskich i Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilkaset osób uczestniczyło w trzeciej dekadzie sierpnia w strajkach w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach.
Przełomowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń miały dwa strajki w Fabryce Łożysk Tocznych „Iska” w Kielcach – 29-30 sierpnia oraz 11-18 września. We wrześniu fala strajkowa, z udziałem kilkunastu zakładów pracy, objęła Kielce. Powstał najsilniejszy ośrodek organizacyjny nowego ruchu związkowego. Strajki objęły także Końskie i Starachowice. Do mniejszych akcji protestacyjnych doszło ponadto w Busku Zdroju, Dyminach i Białogonie, Jędrzejowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Włoszczowie. Od lipca do września 1980 r. w woj. kieleckim strajkowało około 30 tys. osób.
Ekspozycja plenerowa prezentowana wcześniej w Końskich, będzie pokazywana w Starachowicach na Placu Pod Skałkami do 13 sierpnia, później pojawi się w Kielcach.