W Kielcach odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy powstania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W wydarzeniu uczestniczył starosta kielecki, Mirosław Gębski.
Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” powstało 2 września 1945 roku. Była to największa organizacja antykomunistycznego podziemia, utworzona na bazie struktur Armii Krajowej. W 75. rocznicę jej powstania, przy dawnym więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa na ul. Zamkowej 3 w Kielcach zorganizowano uroczystość, podczas której podkreślano rolę zrzeszenia w walce o wolną Polskę. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
– Działacze Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” odegrali ogromną rolę w walce o niepodległość naszego kraju. Wielu z nich za to zginęło. My dzisiaj nie możemy pozwolić, żeby zginęła pamięć o tych ludziach, którzy z wielką odwagą dążyli do wolności – mówi starosta kielecki, Mirosław Gębski.
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej przypomnieli, że działacze WiN kontynuowali działalność Armii Krajowej. Sprzeciwiali się sowietyzacji Polski. Dążyli do doprowadzenia do wolnych wyborów i byli największą organizacją podziemia antykomunistycznego.
W rocznicowym spotkaniu przy dawnym więzieniu uczestniczył również poseł Krzysztof Lipiec, który przytoczył osobiste wspomnienia, związane ze zrzeszeniem. – Zgromadziliśmy się tutaj w bardzo ważnym miejscu, przez które przeszło wielu ludzi związanych z kieleckim WiN. Przez to miejsce przeszedł również mój ojciec, który też był działaczem stowarzyszenia – wspominał poseł.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, działacze i żołnierze WiN informowali polską i światową opinię publiczną o tym, jak wygląda rzekomo „demokratyczna” powojenna rzeczywistość. W listopadzie 1947 roku, po aresztowaniu członków ostatniego IV Zarządu Głównego, działalność zrzeszenia dobiegła końca. W 1990 roku nastąpiła reaktywacja tego środowiska.