3.5 C
Kielce
wtorek, 7 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW Powiatowym Urzędzie Pracy jest wiele ścieżek rozwoju. Obrady komisji Samorządu, Rozwoju...

W Powiatowym Urzędzie Pracy jest wiele ścieżek rozwoju. Obrady komisji Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu

Zobacz

Zebrali się członkowie Komisji Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu, której przewodniczył radny Wojciech Furmanek. Głównym tematem rozmów było funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy w pierwszej połowie bieżącego roku. 

W obradach komisji uczestniczyli jej członkowie: Łukasz Woźniak, Michał Sipika, Anna Kosmala, Piotr Sepioło oraz wicestarosta Tomasz Dulny, skarbnik powiatu Anna Moskwa, a także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Tomasz Dudzic.

Na początku spotkania skarbnik Anna Moskwa przedstawiła projekty uchwał dotyczące zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2024 rok oraz zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2024-2029.

Rozmowy dotyczyły także udzielenie pomocy finansowej dla gminy Raków na zakup pojazdu dla jednostki OSP Ociesęki, uchylenia uchwały dotyczącej pomocy finansowej dla gminy Masłów, a także wsparcia zakupu 8-osobowego busa dla Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach.

Głównym tematem obrad Komisji było przedstawienie sprawozdania z funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach w pierwszej połowie 2024 roku. Szczegółowy opis działalności  tej instytucji przedstawił dyrektor  –   Pan Tomasz Dudzic.

Stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosi 6,4% i jest niższa w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Powiatowy Urząd Pracy realizuje wiele  aktywnych  form wsparcia zarówno dla osób pozostających bez pracy, jak również dla pracodawców.  Dużym  zainteresowaniem cieszą się staże, bony zasiedleniowe, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej,  dofinansowania do studiów podyplomowych czy szkolenia zawodowe. Od początku roku na staże skierowano ponad 290 osób, około 40 osób otrzymało środki w kwocie 8.000,00 w ramach bonów zasiedleniowych, 246 osób uczestniczyło w szkoleniach, 22 osoby otrzymały dofinansowanie do studiów podyplomowych, a 180 osób otrzymało środki finansowe w kwocie 43.000,00 na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.

Nabór wniosków na szkolenia wskazane przez osoby uprawnione tzw. „indywidualne” jest prowadzony w sposób ciągły – przez cały rok, a nabory na szkolenia organizowane w formie grupowej – cyklicznie.

Od 02.09.2024 osoby zainteresowane własnym rozwojem zawodowym zapisują się na kursy planowane do realizacji w IV kwartale b.r., które dotyczą branż  kluczowych dla rozwoju naszego regionu tj. branży budowlanej, logistycznej, beauty czy  przetwórstwa przemysłowego.

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego dofinansowanie do kształcenia ustawicznego czyli szkoleń, egzaminów oraz  studiów podyplomowych otrzymało ponad 400 osób pracujących.

Działania aktywizacyjne podejmowane z inicjatywy PUP Kielce są realizowane nie tylko w ramach środków Funduszu Pracy przyznawanych przez Ministra właściwego ds. pracy , ale również w ramach różnych projektów konkursowych. Przykładem jest pilotaż pn. „Doradzamy – Pomagamy”, w ramach którego uczestnicy mogą skorzystać nie tylko ze stażu czy szkolenia, ale również z doradztwa zawodowego, informacji w zakresie form pomocy społecznej, pomocy prawnej czy psychologicznej.

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach realizuje również wiele programów specjalnych kierowanych do określonych grup osób pozostających bez pracy. Przykładem są programy skierowane do kobiet powracających na rynek pracy po przerwie związanej np. z wychowywaniem i opieką nad dziećmi czy programy aktywizacyjne wspierające  tzw. „zielone kompetencje” czyli  kadry przyszłych monterów i instalatorów ekologicznych źródeł ciepła.

Radni poprosili dyrektora Dudzica, by informacje o naborach pojawiały się na stronach internetowych z odpowiednim wyprzedzeniem, by mieszkańcy mieli czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów.

W sprawach różnych radni dopytywali wicestarostę o Centrum Usług Wspólnych. CUW opiekować się będzie wszystkimi szkołami nalężącymi do powiatu, Powiatowymi Przychodniami Psychologiczno-Pedagogiczne, a także Powiatowym Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Chęcinach.

Na zakończenie obrad komisji wicestarosta Dulny podziękował wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy dla powodzian.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie projekty uchwał.

Galeria

Aktualności

Duże zmiany na lotniskach w 2025 roku – czego mogą się spodziewać podróżni?

Podróże lotnicze w 2025 roku czekają duże zmiany. Nowoczesne technologie, uproszczone procedury odpraw, a także dodatkowe formalności mogą sprawić,...

Polecamy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcejRozumiem