3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościW poniedziałek rusza Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W poniedziałek rusza Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Zobacz

Po raz kolejny Świętokrzyskie Centrum Onkologii z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zaprasza panie w wieku 25 – 59 lat do skorzystania z bezpłatnej diagnostyki cytologicznej. Zgodnie z Programem Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy cytologię należy wykonywać co 3 lata. W dniach 18 – 22 stycznia panie, które z powodu niepełnosprawności nie mogły dotąd wykonać cytologii, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu na badania.

 

W ramach jednej wizyty pacjentki będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę. Zgodnie z Programem Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, cytologia jest badaniem dedykowanym kobietom w wieku 25-59 lat, należy wykonywać ją co trzy lata.

– Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjentki. Wykonane w odpowiednim momencie może uratować kobiecie życie, ponieważ rak szyjki macicy nie daje na wczesnym etapie żadnych objawów – podkreśla dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Dzięki cytologii możemy wykryć nowotwór w stadium przedinwazyjnym i zaoferować pacjentce pełne leczenie. Najważniejsze jest, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowe zmiany w nabłonku szyjki macicy. Cytologia pozwala też stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

W ŚCO przestrzegane są zalecenia przeciwepidemiczne, diagnostyka jest prowadzona z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego, przy użyciu jednorazowych zestawów do pobierania cytologii, fotel ginekologiczny jest odkażany po każdej pacjentce. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem: 609 99 00 33.

Nie czekaj na objawy i koniec pandemii – rak nie śpi

Jak zauważa ginekolog onkolog, rak szyjki macicy ze względu na brak objawów na wstępie choroby jest nowotworem lekceważonym przez kobiety.

– W momencie gdy pojawiają się objawy, takie jak nieregularne krwawienia z dróg rodnych, krwawienia po stosunku, krwiste upławy, bóle podbrzusza, choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego najlepszą formą profilaktyki jest regularne wykonywanie cytologii – podkreśla dr Leszek Smorąg.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała w całej Polsce spadek zgłaszalności na badania profilaktyczne.

– Obecnie średnia zgłaszalność na cytologię wynosi w Polsce 13,92 %. W województwie świętokrzyskim ciągle jeszcze utrzymuje się wysoko, na poziomie 19,82% – wyjaśnia dr Leszek Smorąg. W 2019 roku badanie cytologiczne wykonywało ponad 22% mieszkanek województwa świętokrzyskiego. – Efekty pandemii będą widoczne dopiero w latach późniejszych, ale już teraz zauważamy, że chorzy trafiają do nas w trzecim a nawet czwartym stadium zaawansowania choroby nowotworowej – mówi ginekolog onkolog.

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększają następujące czynniki: infekcja wirusem HPV, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych, liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku, przewlekłe stany zapalne pochwy,
wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, niski status socjoekonomiczny, niewłaściwa dieta, niski poziom higieny osobistej, palenie papierosów.

Dla pacjentek z niepełnosprawnościami – bezpłatny dowóz na badanie

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewni bezpłatny transport na badanie jedynie pacjentkom, które ze względu na swoją niepełnosprawność mają utrudniony dostęp do diagnostyki cytologicznej. Zgłoszenia zapotrzebowania na bezpłatny transport przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami pod nr tel.: 609 99 00 33.

Jak się przygotować do badania

  • wykonuj cytologię najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
  • co najmniej na 24 godziny przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
  • na 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.

Gabinet cytologiczny ŚCO (znajduje się na parterze w budynku głównym, prowadzi do niego szlak zielonych stópek od wejścia głównego) jest czynny w: poniedziałek, wtorek, środa: 8.00 – 14.30, czwartek: 10.00 – 17.30, piątek: 8.00 – 12.30.

W związku z pandemią przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa, zachowywania dystansu oraz dezynfekcji rąk przy pomocy znajdujących się w budynku ŚCO dozowników z płynem odkażającym.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy