Już po raz drugi w Piekoszowie zorganizowano Gminne Dyktando. Odbyło się ono w ramach drugiej edycji projektu „Jedna książka… jedno miejsce…”. Tym razem uczniowie zmierzyli się z tekstem z książki pod tytułem „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
W tym roku na realizację projektu „Jedna książka, jedno miejsce” Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie pozyskała ponad 21 tysięcy złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Projekt przewiduje wiele działań na rzecz promocji czytelnictwa. Jednym z nich jest Gminne Dyktando. – Projekt „Jedna książka, jedno miejsce” jest skierowany do wszystkich uczniów z gminy Piekoszów, którzy na początku głosują na swoją ulubioną książkę. To na jej podstawie organizowane są różnego rodzaju konkursy, w tym także dyktando. W tym roku uczniowie wybrali „Hobbita” – poinformowała Anna Wilk, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie.
To właśnie na podstawie tej książki uczniowie zmierzyli się z trudną treścią tegorocznego dyktanda. – Poradzili sobie znakomicie – przyznaje Izabela Filipiak, kierownik działu bibliotecznego BCK. – Ocenialiśmy uczniów nieco inaczej niż oceniają ich nauczyciele, bo braliśmy pod uwagę nadmiar lub brak przecinków, niewyraźnie zapisane słowa, małe litery przy nazwach własnych, czy błędy ortograficzne. Muszę przyznać, że błędów ortograficznych było najmniej. Uczestnicy zapominali najbardziej o przecinkach lub stawiali ich za dużo i w miejscach niepotrzebnych. Po sprawdzeniu wszystkich prac potrzebna była dogrywka między dwoma uczestniczkami. Stwierdzam, że poziom znajomości ortografii wśród naszych uczniów jest wysoki – mówi Izabela Filipiak kierownik działu bibliotecznego BCK.
W gminnym dyktandzie udział wzięło ponad czterdziestu uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Piekoszów. Wszyscy walczyli o tytuł mistrza ortografii. A ten zdobyła Maria Myszura ze szkoły w Piekoszowie. Na miejscu drugim uplasowała się Nadia Lesiak ze szkoły w Rykoszynie, a miejsce trzecie zdobyła Anna Długosz ze szkoły w Zajączkowie. Zdobywczynie miejsc na podium podkreślały zgodnie, że treść dyktanda nie była trudna, wystarczyło dokładnie zapoznać się z treścią książki. Zdradziły też jakie mają sposoby na naukę ortografii. – Czasem wystarczy coś przeczytać i to zostaje już w głowie, a czasem trzeba powtarzać kilka razy by zapamiętać. Warto też zapisywać te słowa, które sprawiają trudność. Patrząc na nie łatwo je potem zapamiętać – mówiły zgodnie mistrzynie Gminnego Dyktanda.
Uczniom towarzyszyli też nauczyciele z poszczególnych szkół, którzy mocno trzymali kciuki za swoich wychowanków. Zdaniem Agnieszki Ginter-Wijas nauczyciela ze szkoły w Piekoszowie, książka jest niezwykle ważna w życiu młodego człowieka. – Każda forma pracy z książką jest cenna. To okazja do spotkania z literaturą i pogłębiania znajomości ortografii – mówi Agnieszka Ginter-Wijas nauczyciel ze szkoły w Piekoszowie.
Na zakończenie do uczestników drugiego Gminnego Dyktanda popłynęły gratulacje, a wszystkim biorącym w nim udział wręczono dyplomy. Zdobywczynie trzech pierwszych miejsc otrzymały także nagrody rzeczowe.