3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW Piekoszowie uczcili setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

W Piekoszowie uczcili setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zobacz

Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości w Piekoszowie i oddanie hołdu bohaterom – pomimo, że skromne ze względu na ograniczenia związane z epidemią, to niezwykle uroczyste były obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w gminie Piekoszów. Wydarzenie uświetniła Orkiestra Dęta z Piekoszowa pod batutą Stanisława Czechowicza.

Dobrze pamiętamy z kart historii, kiedy to w sierpniu 1920 roku, armie Wojska Polskiego starły się w walce z wojskami sowieckimi Frontu Zachodniego. Bitwa Warszawska, zwana także „Cudem nad Wisłą”, była decydującą i zwycięską bitwą w wojnie polsko-bolszewickiej. Dokładnie sto lat temu to właśnie wojsko polskie stawiło czoła bolszewickim najeźdźcom. Polska utrzymała niepodległość, a Europa została zabezpieczona przed sowieckim naporem. O tym ważnym wydarzeniu nie zapomniano także w Piekoszowie, gdzie w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej oddano hołd tym, którzy uratowali nie tylko Polskę, ale i Europę.

Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się od Mszy Świętej w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Mszy przewodniczył ksiądz Michał Haśnik, a homilię wygłosił ksiądz Stanisław Król, proboszcz z parafii w Łosieniu. Po mszy odprawionej w intencji naszej Ojczyzny oraz Wojska Polskiego w dniu ich święta przemaszerowano ulicami Piekoszowa na Plac Niepodległości. W uroczystym przemarszu prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Piekoszowa udział wzięli przedstawiciele pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu gminy Piekoszów, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Piekoszów.

Wydarzenia sprzed stu lat i Święto Wojska Polskiego pięknie uczczono przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na piekoszowskim Placu Niepodległości. Choć ze względu na epidemię, tylko w symboliczny sposób, to jednocześnie niezwykle podniosły. – Chylimy czoła przed pomnikami bohaterów walk poprzez uczestnictwo w nabożeństwach i uroczystościach poświęconych tej bitwie i wojnie polsko-bolszewickiej – mówił wójt Zbigniew Piątek, tuż po przemarszu ulicami Piekoszowa. – Dobre zarządzanie armią polską doprowadziło do wielkiego zwycięstwa, którego nie spodziewało się imperium radzieckie. Dziś dzięki temu mieszkamy w wolnej, niepodległej, demokratycznej i rozwijającej się Polsce. Polscy żołnierze ocalili nie tylko kraj, ale i świat. Naszym obowiązkiem jest przypominać o ich bohaterstwie – podkreślał wójt Zbigniew Piątek.

Zdaniem przewodniczącej Rady Gminy w Piekoszowie, Barbary Drogosz, Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych bitew w historii współczesnego świata. – Dokładnie sto lat temu polska ofensywa powstrzymała bolszewików, którzy chcieli przejść przez nasz kraj i zawładnąć Europą. To Polska armia stawiła czoła oprawcy, a Bitwa Warszawska stała się punktem zwrotnym w dziejach Europy. Dziś oddajemy hołd dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Zawsze będziemy pamiętać o bohaterach tamtych wydarzeń – zaznaczyła przewodnicząca Rady Gminy w Piekoszowie, Barbara Drogosz.

Podczas uroczystości upamiętniających setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” oraz Święto Wojska Polskiego – ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która stoczona została w czasie wojny polsko-bolszewickiej – wójt Zbigniew Piątek wspólnie z przewodniczącą Barbarą Drogosz złożyli w imieniu mieszkańców symboliczne wiązanki przy grobie upamiętniającym Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz poległych w walce o wolność ojczyzny mieszkańców Piekoszowa. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbała Orkiestra Dęta z Piekoszowa pod batutą Stanisława Czechowicza.

Galeria

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy