3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościW Piekoszowie podziękowano za plony

W Piekoszowie podziękowano za plony

Zobacz

Uroczysta Msza Święta dziękczynna za plony, poświęcenie chleba i ośpiewanie wieńców – tak w Piekoszowie obchodzono coroczne „święto plonów”. W tym roku, ze względu na trwający stan epidemii, uroczystości były znacznie skromniejsze, niż dotychczas. Dożynki Gminne zostały połączone z dożynkami Dekanalno-Gminnymi.

Dożynki Dekanalne Dekanatu Piekoszowskiego, będące dziękczynieniem składanym Bogu przez rolników za zebrane plony, odbywają się w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie corocznie w pierwszą niedzielę po święcie Narodzenia Matki Bożej. Udział w nich biorą delegacje ze wszystkich parafii należących do dekanatu piekoszowskiego.

Tym razem Dożynki Dekanalne Dekanatu Piekoszowskiego zostały połączone z dożynkami gminy Piekoszów. – Każdego roku na terenie gminy Piekoszów hucznie obchodziliśmy święto pracy rolników. Odbywały się liczne koncerty, a zabawa zawsze była znakomita. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z trwającym czasem epidemii postanowiliśmy nie organizować tak dużego wydarzenia. Niemniej jednak, wspólnie z rolnikami choć skromnie, to bardzo uroczyście, dziękujemy za dar chleba, który jest największą wartością. Najlepiej znają ją ci, którzy w wielkim trudzie i pocie czoła pracują na jego dar. Oby tego chleba nikomu nie zabrakło na stole – mówił podczas Dożynek Dekanalnych Dekanatu Piekoszowskiego połączonych z dożynkami gminnymi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. To na jego ręce złożono podczas uroczystej mszy świętej symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów.

W Dożynkach Dekanalnych Dekanatu Piekoszowskiego udział wzięli przedstawiciele wszystkich parafii, jakie należą do dekanatu piekoszowskiego. Są to parafie z Chełmiec, Ćmińska, Jaworzni, Łosienia, Piekoszowa, Rykoszyna, Strawczyna, Szczukowic i Wiernej. Tradycją już jest, że każda z parafii przynosi ze sobą swój wieniec. Gminę Piekoszów reprezentował wieniec uwity przez sołectwo Łaziska. Rolnicy zanieśli te pięknie i misternie uplecione dzieła sztuki tuż przed ołtarz w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie, gdzie stanowiły wspaniałą ozdobę podczas uroczystej mszy świętej.

Dożynkowa msza święta dziękczynna rozpoczęła się punktualnie w samo południe. Jak podkreślał ksiądz kanonik Zygmunt Kwieciński, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie dożynki dekanalne są wyrazem wdzięczności wobec Boga i drugiego człowieka. Homilie w tym dniu wygłosił ksiądz Michał Glin. – Tradycja dożynek sięga XVI wieku. Dziś, u stóp Matki Bożej Piekoszowskiej i razem z nią dziękujmy Bogu za wszelkie dary, za chleb powszedni. Niech Maryja zaniesie do Boga naszą wdzięczność, a kiedyś niech nas doprowadzi do chwały nieba” – mówił podczas homilii ksiądz Michał Glin.

Po uroczystej mszy świętej dziękczynnej wierni przeszli w procesji wokół kościoła. Następnie odbył się skromny Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Piekoszowianie”, a chętne delegacje ośpiewały wieńce. Do wszystkich rolników tego dnia popłynęły też piękne życzenia. – Dożynki są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej, ciężkiej pracy rolników. Pracy, za którą należy im się wielki szacunek za zaangażowanie i poświęcenie – mówiła przewodnicząca Rady Gminy w Piekoszowie, Barbara Drogosz. – Rolnikom i ich rodzinom życzę przede wszystkim zdrowia, bo ono jest najważniejsze. Wielu łask bożych, ale nade wszystko tego, żeby bez względu na przeciwności losu, ta praca była dla nich pasją. Dziękujemy im za wszystko co robią, za chleb na polskich stołach i za wszystkie produkty, które dzięki nim spożywamy – życzył wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, dziękując rolnikom za trud i efekty całorocznej pracy.

Wydarzenie uświetniła Orkiestra Dęta z Piekoszowa pod batutą kapelmistrza Stanisława Czechowicza. Na zakończenie piękny występ na placu przed kościołem dał Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie”.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy