Święto Plonów w gminach powiatu kieleckiego to nie tylko podziękowanie dla rolników za trud i ciężką pracę na roli, ale też okazja do spotkania i dobrej zabawy przy dźwiękach muzyki ludowej i rozrywkowej, połączonej z wieloma atrakcjami.

Dożynki w dniu 15 sierpnia:

Dożynki Gminy Bieliny rozpoczną się korowodem dożynkowym spod Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich na stadion sportowy w Bielinach gdzie odbędzie się msza święta. W trakcie dożynek odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na hasło promocyjne Gminy Bieliny oraz usłyszymy największe przeboje Czerwonych Gitar w wykonaniu zespołu Trzy Gitary. Na scenie wystąpi także zespół Nokaut a wszystko zakończy się dyskoteką. Dożynki objął patronatem honorowym starosta kielecki Mirosław Gębski.

Dożynki Gminy Bodzentyn w tym roku odbędą się nad zalewem w Wilkowie i rozpoczną się otwarciem wystawy sprzętu pszczelarskiego. Następnie uroczystości przeniosą się do kościoła parafialnego w Świętej Katarzynie. Po mszy św. uroczystości powrócą nad zalew w Wilkowie gdzie wystąpią lokalne zespoły folklorystyczne oraz przewidziane są gry i zabawy m.in. rzut „mietłom”. Ostatnim punktem programu będzie dyskoteka pod gwiazdami poprowadzona przez zespól Free Boys.


Dożynki Gminy Chmielnik odbędą się w Ługach gdzie po mszy św. odbędzie się poświęcenie i otwarcie świetlicy wiejskiej. W trakcie obchodów święta plonów zobaczymy przedstawienie dożynkowe „Baby i chłopy” w wykonaniu Teatrzyku „Chmielnicka Gęś”. Na tegorocznej scenie wystąpi zespól Leyla oraz odbędzie się zabawa taneczna z zespołem „REVEL”. Dożynki objął patronatem honorowym starosta kielecki Mirosław Gębski.

W gminie Górno uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godz. 11 mszą świętą w kościele w Górnie, następnie korowód przejdzie na stadion przy „Małej Kadzielni”, gdzie odbędą się występy lokalnych zespołów, konkursy, dyskoteka z DJ-em. Podczas dożynek będzie prowadzona zbiórka krwi.

Dożynki w dniu 18 sierpnia:

Dożynki Gminy Chęciny zaplanowano w Polichnie.W programie, oprócz tradycyjnej mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 13, oraz wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego, znajdziemy m.in. koncerty rodzimych zespołów folklorystycznych. Na scenie wystąpi także Rodzinna Kapela Korbanów i zespół NEW X. Dożynki objął patronatem honorowym starosta kielecki Mirosław Gębski.

Dożynki Gminy Daleszyce rozpoczną się o godz. 11.30. Po mszy świętej, na stadionie sportowym w Daleszycach, odbędą obrzędy dożynkowe i Turniej Sołectw z konkurencjami dla sołtysów. Nie zabraknie koncertów zespołów ludowych, chóru miejskiego i orkiestry dętej z Daleszyc, a także zabawy tanecznej z zespołem „PLUS”.

W gminie Łagów Święto Plonów rozpocznie oceną wieńców dożynkowych o godz. 13, następnie o godz. 14. odbędzie się msza święta w łagowskim kościele parafialnym. W czasie gminnych dożynek będzie miało miejsce ośpiewanie wieńców dożynkowych oraz wybór najpiękniejszego wieńca, a także koncert Zespołu Pieśni i Tańca Łopuszno. W programie zaplanowano także zabawę taneczna.

Dożynki gminne w gminie Masłów odbędą się w amfiteatrze na Żeromszczyźnie w Ciekotach. Początek imprezy o godz. 14. W programie m.in. premierowy występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Żeromszczyzna”. Nie zabraknie koncertów zespołów ludowych i atrakcji dla najmłodszych. Dożynkom towarzyszyć będzie wręczenie wyróżnień AKTYWNY ROLNIK sołectw gminy Masłów.

W gminie Piekoszów podziękowanie za plony rozpocznie się uroczystą mszą świętą o godz. 14. Następnie będzie można wziąć udział w atrakcjach takich jak turniej sołtysów. Zostanie rozstrzygnięty także konkurs Ogród moich marzeń.Do zabawy przygrywać będą zespoły ludowe oraz grupy Braters i dyskoteki z DJ Corby. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Baciary. Dożynki objął patronatem honorowym starosta kielecki Mirosław Gębski.

Dożynki Gminy Pierzchnica rozpoczną się w kościele parafialnym o godzinie 12 a następnie korowód z wieńcami dożynkowymi przejdzie na rynek w Pierzchnicy. Na scenie wystąpi wiele rodzimy zespołów ludowych a także zaprezentuje się zespół FOX. Wszystko zakończy się wieczorną zabawą taneczną.

W gminie Strawczyn dożynki odbędą się w ramach dwudniowej Strawczynady. W programie imprezy znajdziemy między innymi występy wokalne i taneczne artystów z terenu gminy, występ zespołu „Swojaki” oraz zespołu Lubczyk z Ukrainy. Gwiazdami wieczoru będą Cliver i Power Play. Na zakończenie wydarzenia zobaczymy pokaz sztucznych ogni. Święto Gminy Strawczyn „Strawczynada 2019” objął patronatem honorowym starosta kielecki Mirosław Gębski.

Dożynki w dniu 31 sierpnia:

Od godz. 15.00 na placu festynowym w Nowinach odbędzie się święto gminy Sitkówka – Nowiny podczas, którego  zobaczymy prezentację wieńców dożynkowych.W programie znajdziemy pokazy gimnastyczne, koncert orkiestry dętej z Nowin i Płotów oraz wiele innych atrakcji. Gwiazdą wieczoru tegorocznego święta będzie Zenon Martyniuk.