Z udziałem członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anity Koniusz oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Andrzeja Bętkowskiego w siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach odbyło się dziś posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Obradom przewodniczył radny Paweł Krakowiak. Członkowie komisji zapoznali się m. in. z informacją na temat działalności Muzeum. Mieli także okazję zwiedzić Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, jedną z najlepiej zachowanych w Polsce rezydencji z epoki Wazów.
Pod przewodnictwem radnego Pawła Krakowiaka, 18 lutego w siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Radni zapoznali się z informacją na temat działalności Muzeum, jednej z najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury w regionie, która realizując różnego rodzaju inicjatywy, wydarzenia i wystawy chce prezentować wartości czasów minionych i być pomostem między pokoleniami.
Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty m. in. z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, grafiki, sztuki współczesnej i ludowej, literatury oraz historii, w tym bogatą kolekcję militariów. Instytucja składa się z pięciu oddziałów: Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.
W ostatnich latach, w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego, w oddziałach Muzeum Narodowego w Kielcach zrealizowano szereg inwestycji, m. in. w 2024 roku w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zakończyły się drugi etap prac konserwatorskich i budowlanych, w latach 2017-2022 realizowane były prace modernizacyjne w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, a w okresie 2007-2015 przeprowadzona była termomodernizacja Muzeum Narodowego w Kielcach.
Radni mieli okazję zwiedzić główną siedzibę Muzeum – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. To jedna z najlepiej zachowanych w Polsce rezydencji z epoki Wazów, z oryginalnymi XVII i XVIII-wiecznymi wnętrzami, unikatowymi elementami wystroju architektonicznego, Galerią Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, a także Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zabytkowych wnętrzach radnych oprowadzał dyrektor placówki Robert Kotowski.
Podczas dzisiejszego posiedzenia członkowie Komisji przyjęli również sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach prowadzonych przez Województwo Świętokrzyskie za 2024 rok, a także zapoznali się informacją dotyczącą realizacji konkursu „Cyfrowe łamigłówki”. Inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu i ma na celu rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informatyczno -komunikacyjnych. Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.