W morawickim magistracie odbyła się IV Dziecięca Sesja Rady Gminy. W ławach zasiedli uczniowie morawickich szkół, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Zanim jednak sesja się rozpoczęła władze gminy wręczyły nagrody w konkursie dotyczącym samorządu terytorialnego. I tak, miejsce I zajął Michał Gil z SP Morawica. Miejsce II zdobyła Aleksandra Kołek z SP Dębska Wola, a miejsce III przypadło Adriannie Baran równiez z SP Dębska Wola.

      Po przekazaniu nagród wójt Marian Buras najpierw wręczył dzieciom nominacje na radnych, a potem zapytał o pomysły na to, co zrobić, aby gmina była bardziej przyjazna dla dzieci. IV Dziecięca Sesja Rady miała być nietypowym prezentem od władz gminy dla najlepszych uczniów. Wszystko po to, aby pokazać jak funkcjonuje samorząd. – Młodzi ludzie zapoznali się z funkcjonowaniem Rady. Mogli zobaczyć jak samorządność wygląda od środka – mówi wójt gminy Morawica Marian Buras. – Dziecięca sesja jest też doskonałą okazją do tego, aby młodzież szkolna mogła bezpośrednio wyrazić swoje potrzeby. Padło dzisiaj sporo próśb i pomysłów, a wiele z nich było bardzo ciekawych. Wszystkie skrupulatnie zanotowaliśmy i z całą pewnością weźmiemy je pod uwagę – zapewniała Ewa Zaczek-Kucharska, Przewodnicząca Rady Gminy Morawica, która wraz z wójtem Marianem Burasem oraz sekretarz gminy Anną Kowalską bacznie przyglądali się Dziecięcej Sesji.

      Zanim wybrano przewodniczącego Dziecięcej Rady, IV sesję dziecięcą poprowadził, jak to jest w zwyczaju, najstarszy wiekiem radny, w tym wypadku Filip Kruk ze Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. Pomagała mu najstarsza po seniorze Zuzanna Biernacka ze Szkoły Podstawowej w Bilczy. Następnie, na dzieciaki czekała pierwsza poważna decyzja – wybór przewodniczącego. Wśród czterech zgłoszonych kandydatów, w tajnym głosowaniu zwyciężyła Zuzanna Biernacka ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, która w roli przewodniczącej sprawdziła się doskonale – To było bardzo ciekawe doświadczenie. Myślę jednak, że praca radnych nie należy do najłatwiejszych. Podejmują przecież decyzje, od których zależy dalszy rozwój gminy – zauważyła przewodnicząca Dziecięcej Rady Gminy, Zuzanna Biernacka.

      Po jednogłośnym przyjęciu porządku obrad, młodzi radni z początku nieco zawstydzeni, ożywili się przedstawiając na prośbę wójta swoje wnioski dotyczące rozwoju gminy. A pomysłom nie było końca! Pytania dotyczyły nie tylko spraw ważnych dla najmłodszych, jak ścieżki rowerowe, place zabaw, koncerty, konkursy talentów, czy turnieje sportowe, ale też zupełnie poważnych. Dziecięcy radni chcieli wiedzieć, czy w gminie remontowane będą drogi i chodniki, a także czy powstaną nowe, czy też jak można rozwiązać problem bezpańskich psów. Padło także pytanie o możliwość stworzenia w morawickim parku cukierni i kawiarni. Na wszystkie pytania wyczerpująco odpowiadał wójt Marian Buras, zachęcając dzieci do wspólnej dyskusji. – Pytań padło bardzo dużo, co świadczy, że dzieci w naszej gminie są niezwykle aktywne i chcą zmienić coś na lepsze – zauważył zadowolony włodarz gminy, podkreślając jednocześnie, że wiele postulatów było zbieżnych z zamierzeniami gminy.

      Jak zgodnie przyznali młodzi radni, wszyscy byli pod wrażeniem sesji. Na koniec dziecięcy radni otrzymali drobne upominki, a w podziękowaniu za zorganizowanie Dziecięcej Sesji Rady uczniowie wręczyli wójtowi drobny upominek.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here