3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaW Mniowie powstał „Podzielnik”. Tu rzeczy nabierają drugiego życia

W Mniowie powstał „Podzielnik”. Tu rzeczy nabierają drugiego życia

Zobacz

Parafia w Mniowie stworzyła przy współpracy z gminą Mniów oraz Kołem Gospodyń Wiejskich Sasanki „Podzielnik”. To jedyne takie miejsce w powiecie, w którym każdy może podzielić się nieużywanymi już rzeczami lub zabrać do domu to, czego potrzebuje. Wymieniane są tu ubrania, obuwie, zabawki czy sprzęty gospodarstwa domowego. Dla jednych „Podzielnik” ma być formą wymiany, a dla innych formą wsparcia.

„Podzielnik” w Mniowie powstał z inicjatywy księdza Zbigniewa Wójcika, wikariusza z parafii pw św. Stanisława bp i męczennika w Mniowie. – Caritas Polska w rocznicę wydania encykliki papieża Franciszka pod tytułem Laudato Si (Pochwalony bądź) co roku organizuje tydzień Laudato Si. Warto zaznaczyć, że encyklika podkreśla rolę ekologii i jednocześnie zachęca do szacunku i troski o środowisko, a papież zachęca do dbania o planetę. W związku z tym, od ponad trzech lat realizowany jest projekt Caritas Laudato Si. Dwa lata temu nasze szkolne koło Caritas wzięło udział w tym projekcie, napisaliśmy wniosek i dostaliśmy dofinansowanie na przeprowadzenie akcji proekologicznej pod hasłem „Ważna akcja, segregacja”. Zależało mi, aby młodzież i dzieci uczyły się dbać o naszą planetę segregując śmieci, czego w swojej encyklice uczy przecież papież Franciszek. Udało się, a zachęceni tym sukcesem postanowiliśmy spróbować jeszcze raz. Tym razem to parafia w Mniowie napisała wniosek o dofinansowanie w ramach projektu Caritas Laudato Si na stworzenie „Podzielnika” – mówi ksiądz Zbigniew Wójcik.

Wniosek okazał się na tyle dobry, że otrzymał dofinansowanie. – Udałem się z tym pomysłem do wójta Piotra Wilczaka, który podszedł do całej sprawy bardzo entuzjastycznie i wyraził chęć do współpracy. Wspólnie postanowiliśmy uruchomić pierwszy w naszym regionie „Podzielnik”. Pojechaliśmy nawet z wizytą studyjną do Kazimierzy, żeby sprawdzić jak podobny „Podzielnik” tam funkcjonuje. Okazuje się, że nie tylko stanowi on formę wsparcia dla biedniejszych mieszkańców, ale też formę wymiany różnego rodzaju przedmiotów. Jedni mieszkańcy przynoszą tam dobre rzeczy, które nie są im już potrzebne, bądź od dawna z nich nie korzystają, a inni je biorą, bo okazuje się, że są im potrzebne. Wymieniane są ubrania, buty, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły ogrodnicze, płyty, książki. Mieszkańcy znają to miejsce i chętnie tu zaglądają – mówi ksiądz Zbigniew Wójcik.

W ramach pozyskanego dofinansowania parafia w Mniowie pozyskała dwie szafy otwarte i wieszak na ubrania. Gmina udostępniła pomieszczenie i „Podzielnik” już uruchomiono. Został on zlokalizowany w budynku po dawnym komisariacie policji, gdzie swoją siedzibę ma Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki. – Wspólnie z paniami z KGW Sasanki będziemy organizować dyżury otwarcia „Podzielnika”. Cieszę się, że panie tak mocno się zaangażowały we współpracę w stworzenie i funkcjonowanie miejsca, które będzie służyć mieszkańcom regionu, bo korzystać z „Podzielnika” będą mogli wszyscy – zapowiada ksiądz Zbigniew Wójcik. – To będzie miejsce pełne dobra. Zachęcamy do przekazywania rzeczy i do korzystania z zasobów podzielnika – zaprasza wójt gminy Mniów Piotr Wilczak.

A w „Podzielniku” już można wybierać to, czego potrzebujemy. – Mamy już kilka ubrań, butów i zabawek, Prosimy o przynoszenie tylko tych rzeczy, które nie są zniszczone, porwane, poplamione czy brudne. Przynośmy je w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je wziąć – zachęca ksiądz Zbigniew Wójcik. Niebawem udostępniony zostanie regulamin korzystania z „Podzielnika” wraz z godzinami otwarcia.

Galeria

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy