3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaOświataW Mniowie od dwóch lat działa klub dziecięcy. Mini żłobek powstał dzięki...

W Mniowie od dwóch lat działa klub dziecięcy. Mini żłobek powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu

Zobacz

Blisko 1,4 miliona złotych unijnego dofinansowania władze gminy Mniów pozyskały na utworzenie pierwszego na terenie gminy klubu dziecięcego „Tęczowa kraina”, który już od dwóch lat pełni funkcję mini żłobka. Placówka oferuje szesnaście miejsc opieki, a od początku jej otwarcia swoje pociechy przyprowadziło tu już czterdziestu rodziców. Właśnie dokonano podsumowania działalności klubu, nad którym opiekę po zakończeniu projektu przejmuje gmina.

Na terenie gminy Mniów nigdy wcześniej nie było żłobka. – Był on bardzo potrzebny – mówi wójt gminy Mniów Piotr Wilczak. – Kiedy tylko pojawiła się możliwość ubiegania o dofinansowanie zewnętrzne na utworzenie klubu dziecięcego dla dzieci w wieku od pierwszego roku życia do lat trzech w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego bez wahania zdecydowaliśmy się napisać wniosek. Okazał się na tyle dobry, że otrzymaliśmy blisko 1,4 miliona złotych wsparcia, co zdecydowanie przyspieszyło nasze plany związane ze stworzeniem żłobka. Maluchy rozpoczęły tu swoją edukację już z początkiem października 2020 roku. Klub Dziecięcy zapewnia im od tamtej pory opiekę w wymiarze do dziesięciu godzin dziennie – przypomniał wójt gminy Mniów Piotr Wilczak podczas uroczystego podsumowania finansowanego w stu procentach ze środków unijnych projektu.

Podczas uroczystości wójt Piotr Wilczak złożył podziękowania na ręce wicemarszałek Renaty Janik oraz całego Zarządu Województwa Świętokrzyskiego za stworzenie możliwości rozwoju i edukacji dla naszych najmłodszych mieszkańców. – Serdecznie dziękuję za wszelkie wsparcie także staroście Powiatu Kieleckiego Mirosławowi Gębskiemu, dziękuję kierownik GOPS Irenie Skowron za napisanie projektu i jego koordynację, kierownik klubiku Marii Tomaszewskiej za nadzór nad jego prawidłowym funkcjonowaniem, dziękuję też wszystkim opiekunkom i nauczycielom za piękną troskę nad naszymi maluchami oraz pracownikom obsługi. Podziękowania składam również na ręce rodziców za wzorową współpracę, bez której nie osiągnęlibyśmy zamierzonych celów. Życzę wszystkim dzieciom dalszego wspaniałego rozwoju oraz samych radosnych dni – dziękował i życzył wójt Piotr Wilczak.

Zdaniem wicemarszałek Renaty Janik utworzenie Klubu Dziecięcego w Mniowie dało rodzicom najmłodszych mieszkańców gminy możliwość powrotu na rynek pracy. – Bardzo się cieszę, że rodzice zyskali szanse na powrót do pracy, mając jednocześnie pewność, że w tym czasie ich dziecko ma zapewnioną profesjonalną opiekę – powiedziała wicemarszałek Renata Janik podczas wizyty w klubie dziecięcym. – Fundusze europejskie pozwoliły na wyremontowanie pomieszczeń, zakup wyposażenia i finansowanie bieżącej działalności klubu. Warto podkreślić, że funkcjonowanie placówki dopasowano do oczekiwań rodziców, dzieci mają w nim zapewnioną opiekę przez 10 godzin dziennie. Projekt unijny dobiega już końca, ale to nie oznacza zamknięcia klubu, bo teraz odpowiedzialność za placówkę przejmuje samorząd. Dziękuję władzom gminy Mniów na czele z wójtem Piotrem Wilczakiem, że tak skutecznie sięga po unijne środki, co pozwala na rozwijanie gminy na wielu płaszczyznach – dodała wicemarszałek Renata Janik.

Klub Dziecięcy „Tęczowa kraina” swoją siedzibę ma w budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie. Mini żłobek obejmuje opieką szesnaścioro najmłodszych dzieci, w wieku do lat trzech. W ramach projektu dostosowane zostały dwa pomieszczenia. Zakupiono także wyposażenie, niezbędne do prowadzenia opieki nad dziećmi. Sale i pomieszczenia gospodarcze zostały wyposażone między innymi w zestawy mebli, przewijaki, dywany, pufy, zabawki, sprzęt RTV i rolety przeciwsłoneczne. Na tym jednak nie koniec. W ramach projektu przed budynkiem szkoły powstał nowoczesny plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, na który przeznaczono kwotę 93 tysięcy złotych. Znalazły się tu atestowane urządzenia dostosowane do potrzeb najmłodszych. Dodatkowo zakupiono dwa wózki, cztero i sześcio osobowe., dzięki który opiekunki mogą bezpiecznie zabierać dzieci na spacer. W projekcie, oprócz standardowej opieki, realizowano dla dzieci również zajęcia dodatkowe, które wspierały ich wszechstronny rozwój. Były to między innymi gimnastyka korekcyjna, zajęcia logopedyczne, zabawy z językiem angielskim, a nawet dogoterapia.

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy