3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW mieście kultur i religii

W mieście kultur i religii

Zobacz

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”

Chmielnik – miasteczko kojarzone niegdyś ze smakowitą gęsią po staropolsku, uprawą chmielu, a dzisiaj z dynamicznym rozwojem gminy i pieczołowitą troską o pamiątki przeszłości.

Chmielnik – czterotysięczne miasteczko na Kielecczyźnie, w sąsiedztwie Buska – Zdroju i Pińczowa, kojarzone niegdyś ze smakowitą gęsią po staropolsku, uprawą chmielu, a dzisiaj z dynamicznym rozwojem gminy, agroturystyką, pieczołowitą troską o pamiątki przeszłości oraz z iście staropolską gościnnością. I ze sztetlem – miejscem świadomie wybranym do osiedlenia i życia przez społeczność żydowską, miejscem przyjaznym, dobrym do życia i rozwoju w atmosferze koegzystencji dwóch kultur, czego echa wybrzmiewają w organizowanych dorocznie od 2003 roku, mających swoich fanów w Polsce i za granicą – Spotkaniach z Kulturą Żydowską.

Atmosfera sztetla odżyła w Chmielniku ponownie, z nową dynamiką i w atrakcyjnej dla współczesnego turysty formule. W zmieniającym swe oblicze na miarę Polski i Europy miasteczku – ponownie odnalazł się sztetl. Dawna synagoga przeistoczyła się w nowoczesny Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego w Chmielniku. To wyjątkowo nowoczesne muzeum w dawnej synagodze, przypominające o tym, jak przez kilkaset lat Żydzi i Polacy żyli obok siebie w małych miasteczkach, na prowincji – właśnie w sztetlach.

Multimedialne atrakcje wystawy w synagodze, jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę (obecnie przeznaczone do ekskluzywnych prezentacji i minikoncertów), a także cykl imprez z zakresu kultury i historii Żydów w dawnym województwie kieleckim – to oferta dla  turystów przybywających do Chmielnika.

Wyjątkowość obiektu wynika także z pionierskich działań w regionie, a chodzi tu o skupienie w jednym miejscu wiedzy o sztetlach – dawnych miasteczkach żydowskich Kielecczyzny. Właśnie w Chmielniku turysta znajdzie wiedzę o co najmniej stu miejscowościach dawnego województwa kieleckiego, zamieszkałych przez Żydów.

„Świętokrzyski Sztetl” to również miejsce spotkań estradowych, które odbywają się przede wszystkim na piętrze, dzięki zaadaptowaniu dawnego babińca (miejsca modlitwy kobiet) na nowoczesną scenę z widownią. Wspaniała akustyka, podłoga ze szklanymi elementami oraz wizualizacje świetlne tworzą wyjątkowy nastrój dla wydarzeń organizowanych na babińcu.

Więcej informacji na stronie www.swietokrzyskisztetl.pl

Co ponadto można zobaczyć w Chmielniku i w okolicy? Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z XVIII wieku w Chmielniku;  Kościółek Trójcy Świętej z XVI w., z cmentarzem przykościelnym, założonym ok. 1354 r.; Odrestaurowany cmentarz żydowskich  z 1820 r.; Późnobarokowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowicach – Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej – słynne miejsce docelowe wielu pielgrzymek z tzw. Domkiem Nazaretańskim.

Galeria

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy