Niezależne energetycznie, zeroemisyjne kopalnie produkujące kruszywa oraz ekologiczne nawozy dysponujące własnym transportem opartym o paliwo przyszłości, czyli zielony wodór – to cele Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA, której działalność oficjalnie zainaugurowano 5 lipca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. W zielonej transformacji ma pomóc Centralny Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich, do którego dołączyło 26 nowych podmiotów. W wydarzeniu wziął udział także burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski.
Parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządu powiatu i gmin, reprezentanci świata nauki, sportu i biznesu. Wszyscy spotkali się w nowoczesnym ośrodku na terenie gminy Chęciny – Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, by wspólnie zapoznać się z działalnością Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA.
Wydarzenie rozpoczęło się od omówienia działań Fundacji „Kaganek”, która została powołana przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych w celu kontynuowania i rozszerzania działań charytatywnych. Fundacja od czasu agresji zbrojnej w Ukrainie, w ramach programu „Solidarni”, dzięki środkom własnym oraz pomocy darczyńców, świadczy pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy. Zorganizowała most transportowy, dzięki któremu niezbędne wsparcie dociera bezpośrednio do Lwowa. Prezes Fundacji „Kaganek” – Małgorzata Gawęcka wraz z Mirosławem Kwietniem, Magdaleną Rybak oraz ks. Wiesławem Doroszem – dyrektorem Caritas Spes we Lwowie opowiedzieli o podjętych działaniach pomocowych. W ciągu ostatnich miesięcy zorganizowano 13 transportów pomocy humanitarnej do Caritas przy Katolickiej Archidiecezji Lwowskiej, dzięki którym do mieszkańców Ukrainy dotarło 200 ton żywności, generatory prądu oraz wózki widłowe niezbędne do rozładunku towarów w magazynie tymczasowym we Lwowie.
Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA wyrasta z prawie 150-letniej historii Kieleckich Marmurów oraz przemysłowych tradycji regionu. Łączy tradycje z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne. W swojej działalności kieruje się społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wspiera kulturę i działania świętokrzyskich sportowców m.in. Sandrę Drabik, czy Katarzynę Furmanek. INDUSTRIA ostatnio została także sponsorem tytularnym kieleckich szczypiornistów Klubu Łomża INDUSTRIA Kielce.
– Kieleckie Marmury zawsze były ważną częścią życia społeczno-ekonomicznego regionu. Były ważną firmą, której losy nie zawsze były kolorowe. Nieudana prywatyzacja, syndyk i interwencja państwa, które uratowało dawny KKSM – następnie ŚKSM, który przez ostatnie 6 lat stawał na nogi. Udało się to dzięki wsparciu właściciela, jakim jest Agencja Rozwoju Przemysłu. To dzięki niej możemy się stale rozwijać. Jako „dziedzice” Kieleckich Marmurów jesteśmy w stanie angażować się społecznie, wspierać społeczność lokalną, prowadzić akcje charytatywne. Wspieramy także sportowców i kulturę. Powołaliśmy nową markę Świętokrzyską Grupę Przemysłową INDUSTRIA, w ramach której będziemy mieć cztery wiodące kierunku rozwoju. Najważniejsza pozostaje dla nas działalność górnicza, czyli Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych – mówił Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA.
Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych to lider w zakresie wydobycia i obróbki kamienia, właściciel trzech kopali na terenie województwa świętokrzyskiego – Jaźwica, Laskowa, Winna. Oprócz ŚKSM w skład Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA wchodzą także: INDUSTRIA Nawozy – zajmująca się rozwojem innowacyjnych ekologicznych nawozów bazujących na pozyskiwanych surowcach; INDUSTRIA Logistyka – oferująca obecnie niskoemisyjne usługi logistyczne bazujące na gazie LNG, a w przyszłości logistykę zeroemisyjną oraz INDUSTRIA Zielona Energia – inwestująca w zeroemisyjne źródła energii i tworzenie w naszym regionie gospodarki bazującej na zielonym wodorze. Korzystna transformacja energetyczna ma zapewnić dostęp do zeroemisyjnej energii logistyki oraz zielonego wodoru. Zeroemisyjne źródła energii będą mogły zastąpić olej napędowy.
Magdalena Szczukiewicz, dyrektor ds. rozwoju i komunikacji Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA wspomniała, że pierwszy zielony wodór zostanie wyprodukowany w przyszłym roku. – Na 2023 rok wyznaczyliśmy sobie cel wdrożenia pilotażowego etapu przedsięwzięcia. Na terenie kopalni Jaźwica w gminie Chęciny uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, produkujący wodór. Zeroemisyjne paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany na ternie kopalni – powiedziała.
W „zielonej transformacji” ma pomóc Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich powołany 25 listopada 2021 roku. Wtedy w jego skład weszło 26 członków, w tym Gmina Chęciny. To lokalne samorządy, uczelnie oraz firmy. Nazwę Klastra zmieniono ze Świętokrzyskiego na Centralny. Jak wyjaśnił Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA, zmiana podyktowana jest dołączeniem do Klastra wielu podmiotów i przedsiębiorstw spoza województwa świętokrzyskiego m.in. z Dolnego Śląska, Śląska, Małopolski, Podkarpacia, czy Warszawy.
5 lipca do Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich dołączyło kolejnych 26 nowych podmiotów: Gmina Górno, Gmina Bieliny, Gmina Bodzentyn, Gmina Masłów, Gmina Mniów, Gmina Piekoszów, Gmina Raków, Gmina Nowiny, Gmina Strawczyn, Gmina Zagnańsk, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Dyckerhoff Polska, Antea Group, CHEMAR, IOZE Group, Wodociągi Kieleckie, Polska Energetyka Słoneczna, Pol Mark, Instytut Jagielloński, Astronika, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Promniku, ELEKTRA, Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA S.A., POLONEZ PLUS, ZTM w Kielcach oraz ML System.
Zdaniem Szczepana Rumana, prezesa Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA, zaangażowanie w to przedsięwzięcie władz samorządowych jest niezwykle istotne, ponieważ współpraca z lokalnymi samorządami jest potrzebna, by dzięki zielonemu wodorowi i zeroemisyjnym źródłom energii wszyscy mogli odnieść korzyści i przyczynić się do poprawy i ochrony środowiska. Bowiem w drugim etapie rozwoju Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich do 2025 roku, produkcja energii z wodoru ma wzrosnąć do 25 MW, co pozwoli na wykorzystanie tego gazu także do zasilania transportu publicznego. Planowana redukcja CO2 ma wynieść 40 tysięcy ton. Planem Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA do 2030 roku jest produkcja bezemisyjnych źródeł energii o rocznej produkcji 4 TWh oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW, co ma przełożyć się na produkcję 50 tysięcy ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Efektem ma być redukcja emisji CO2 o 400 tysięcy ton rocznie.
Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, stwierdził, że to ważna inicjatywa, która wyznacza nowy ambitny kierunek w rozwoju gospodarczym ziemi świętokrzyskiej. – Dzięki temu, w Kielcach i całym regionie jest szansa na powstanie silnego ośrodka nawiązującego do Centralnego Okręgu Przemysłowego – powiedział.
Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych, Piotra Wawrzyka, województwo świętokrzyskie ma bardzo wiele do zaoferowania w kierunku nowych technologii. – Należy się cieszyć, że świętokrzyskie staje w awangardzie rozwoju nowych źródeł energii. Nasz region zwykle kojarzył się z rolnictwem i tradycyjnym przemysłem, hutnictwem czy przemysłem zbrojeniowym. To wydarzenie pokazuje natomiast, że świętokrzyskie ma do zaoferowania bardzo wiele także w zakresie technologii przyszłości – powiedział.
Według posła Krzysztofa Lipca utworzenie Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA nie byłoby możliwe, gdyby nie działania w przeszłości, które doprowadziły do uratowania Kieleckich Marmurów. – Chciałbym złożyć pokłon przed Panem Prezesem Szczepanem Rumanem za to, że doprowadził firmę do wielkiego wzrostu i wyprowadził ją na wyżyny. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest rzeczą niezmiernie ważną, aby polskie społeczeństwo mogło się rozwijać – powiedział.
Centralny Klaster Wodorowy został nazwany imieniem Braci Łaszczyńskich w celu docenienia i upamiętnienia wybitnych polskich przedsiębiorców, jakimi byli Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy już ponad 100 lat temu, w Miedziance, zainaugurowali pierwszy proces elektrolizy na ziemi świętokrzyskiej.
– Działalność Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA to wielki powód do dumy, bowiem my samorządowcy wiemy, że bez biznesu nie możemy rozwijać naszych małych Ojczyzn. INDUSTRIA łączy tradycje z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne. Jako gospodarz Gminy Chęciny bardzo się cieszę, że na jej terenie znajduje się największa kopalnia prowadzona przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych – „Jaźwica”. Oferuje miejsca pracy, a oprócz urobku skalnego, wydobywa także wodę, która już niedługo zostanie przekształcona w zielone paliwo przyszłości. W Koninie już wyjechał pierwszy autobus zasilany wodorem, więc mamy już namacalny dowód na to, że jest to możliwe. Gratuluję Panu Prezesowi Szczepanowi Rumanowi i całemu Zespołowi za usilne dążenie do celu, za wielką pasję i wizję. Zielona transformacja wpłynie na życie nas wszystkich – powiedział burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski.
Podczas wydarzenia byli obecni także m.in. wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu – Cezariusz Lesisz, dyrektor Dyckerhoff Polska – Mirosław Majchrowicz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice – Marcin Perz, dyrektorzy Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA – Paweł Podsiadło, Tomasz Kotwica, Katarzyna Gruszka, samorządowcy, a także przedstawiciele świata nauki i biznesu.