W siedzibie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wręczono Krzyże Wolności i Solidarności – odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski, które przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa IPN. W uroczystości udział wziął przewodniczący Sejmiku, Andrzej Bętkowski.
Krzyże Wolności i Solidarności są symbolem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowano 18 osób. Odznaczenia wręczył zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
Osoby odznaczone w tym roku to w większości członkowie NSZZ „Solidarność”, uczestnicy strajków i akcji protestacyjnych w swoich zakładach pracy. Zajmowali się kolportażem nielegalnych wydawnictw, część z nich została internowana 13 grudnia 1981 r., część została powołana na tzw. ćwiczenia do wojskowych obozów internowania, w takich miejscach jak: Budowo, Czerwony Bór, Czarne. Szkolenie wojskowe rezerwistów w tych jednostkach nie miało nic wspólnego z realizacją zadań związanych z obronnością kraju, a jedynie służyło walce z opozycją i było dotkliwą represją polityczną wobec powołanych na ćwiczenia.
Do tej Krzyże Wolności i Solidarności otrzymały 7383 osoby.