3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościW Kielcach obradował Konwent Przewodniczących Sejmików Rzeczypospolitej Polskiej

W Kielcach obradował Konwent Przewodniczących Sejmików Rzeczypospolitej Polskiej

Zobacz

Funkcjonowanie młodzieżowych sejmików województw, stanowisko w sprawie rozpatrywania skarg, wniosków i petycji przez organy kolegialne samorządu terytorialnego, zmiany w regulaminie Konwentu Przewodniczących Sejmików RP, a także program obchodów 20-lecia Związku Województw RP – te zagadnienia zdominowały część roboczą obrad Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw Rzeczypospolitej Polskiej, który odbywał się dziś w Międzynarodowym Centrum Kultur w Kielcach. Województwo Świętokrzyskie przejęło prezydencję Konwentu w pierwszym półroczu 2022 roku, a jego przewodniczącym został Andrzej Pruś, na co dzień przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Veronika Kurdybakha zaprezentowała działalność Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Druga, robocza część czwartkowych obrad Konwentu rozpoczęła się od przedstawienia działalności Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego II kadencji. Dokonania tego gremium zaprezentowała jego przewodnicząca, Veronika Kurdybakha.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji zainaugurował swoją działalność 16 lipca 2020 roku, w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się I sesja. Ślubowanie złożyły 33 osoby aktywnie działające w swoich środowiskach, które postanowiły zaangażować swój czas i energię w pracę na rzecz regionu. To przedstawiciele młodzieżowych rad, samorządów uczniowskich i studenckich oraz organizacji pozarządowych. Najmłodszy radny miał 15 lat, zaś najstarsza radna 22 lata. Młodzieżowy Sejmik obradował na dziesięciu sesjach, podejmując 57 uchwał. Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z SARS-CoV-2, trzy sesje odbyły się zdalnie, a dwie hybrydowo. Radni aktywnie działają także w 10 komisjach tematycznych: Promocji, Kultury i Sportu, Edukacji, Ochrony Środowiska, Przedsiębiorczości, Aktywizacji Młodzieży, Współpracy Zagranicznej, Przygotowawczej, Statutowej oraz Komisji do prac nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.

Prowadzący obrady Konwentu przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś poinformował jego uczestników, iż, jako organ doradczy i konsultacyjny, Młodzieżowy Sejmik opiniował projekty uchwał Sejmiku Województwa dotyczące młodzieży, m.in. programy stypendialne, Program Współpracy Samorządu Województwa z Organizacjami Pozarządowymi i po raz pierwszy w historii Samorządu Województwa, włączył się w prace nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+  zyskując tym samym możliwość współdecydowania o sprawach ważnych dla regionu.

Młodzieżowi radni aktywnie uczestniczyli w konsultacjach nad projektem zmiany ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym oraz samorządzie województwa wprowadzającym prawne umocowania istnienia młodzieżowych rad gmin, powiatów i młodzieżowych sejmików województw. W tej sprawie zabierali głos m.in. podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw młodzieży, uczestniczyli także w uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację tej ustawy.

Zaangażowali się również w prace nad zmianami w Statucie Młodzieżowego Sejmiku, a obecnie współuczestniczą w tworzeniu dokumentu strategicznego województwa na rzecz młodzieży „Młodzi dla Świętokrzyskiego”.

Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marta Solińska-Pela zadeklarowała podczas posiedzenia przewodniczącym tych sejmików województw, w których nie funkcjonują jeszcze sejmiki młodzieżowe lub są w etapie organizacji, pomoc w ich tworzeniu.

Tworzenie Młodzieżowych Sejmików

Uczestnicy Konwentu dotknęli także kwestii prac nad tworzeniem młodzieżowych sejmików. Biuro Związku Województwa RP zwróciło się do wszystkich województw z prośbą o wypełnienie ankiety, która pokazuje specyfikę młodzieżowych organów uchwałodawczych i aktualny stan przygotowania województw do realizacji zadań wprowadzonych nowelizacją ustawy tj. utworzenia młodzieżowego gremium bądź dostosowania statutu już istniejącego Młodzieżowego Sejmiku..

Z ankiet wynika m.in., że niemal we wszystkich województwach utworzone zostały młodzieżowe sejmiki lub trwają pace nad ich utworzeniem. Istniejące sejmiki młodzieżowe powstawały najczęściej z inicjatywy zarządów województw, marszałków, organizacji pozarządowych bądź ustawowych sejmików województw. W większości przypadków liczba młodzieżowych radnych w województwach odpowiada liczbie ustawowych radnych. Radni młodzieżowi wyłaniani byli najczęściej w trybie konkursowym, wyborach powszechnych po wcześniejszej weryfikacji merytorycznej lub wyborach pośrednich spośród zgłoszonych kandydatów różnych podmiotów. Kandydatów na radnych zgłaszały najczęściej samorządy uczniowskie i studenckie oraz organizacje pozarządowe. Wszystkie istniejące sejmiki mają swoje prezydia oraz komisje merytoryczne a ich posiedzenia odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał. W budżetach zdecydowanej większości województw wyodrębnione są zadania związane z działalnością młodzieżowych sejmików. W większości województw młodzieżowe sejmiki zapraszane są do udziału w sesjach ustawowych sejmików i posiedzeniach ich komisji.

Jak poinformował Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku Województw RP, dwa województwa z powodu problemów technicznych nie dostarczyły dotychczas wypełnionych ankiet.

Wspomniał także o inicjatywie powołania Konwentu Przewodniczących Młodzieżowych Sejmików jako podmiotu służącego wymianie doświadczeń i dobrych praktyk młodzieżowych gremiów. Harmonogram przygotowań do powołania tego organu oraz jego założenia organizacyjne zostaną opracowane w oparciu o wyniki badania ankietowego. Konwent funkcjonowałby w ramach Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, przy jak największym zaangażowaniu samej młodzieży.

Stanowisko Konwentu Przewodniczących

Członkowie Konwentu Przewodniczących Sejmików Rzeczypospolitej Polskiej przyjęli w czwartek stanowisko dotyczące postulatów legislacyjnych w sprawie przepisów regulujących rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego.

„Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące realizacji konstytucyjnego prawa do składania skarg, wniosków i petycji przez obywateli nie uwzględniają specyfiki pracy organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.

Ze względu na społeczny charakter tych odformalizowanych środków prawnych – właściwe, terminowe i rzetelne postępowanie przez organy władzy publicznej powinno być priorytetem przy ich rozpatrywaniu. Procedury w tym zakresie zostały określone w odpowiednich ustawach, jednakże ich stosowanie przez organy kolegialne obradujące na sesjach przysparza powtarzających się trudności natury procesowej i motywuje do zasygnalizowania ustawodawcy kierunków koniecznych zmian, poprzez wprowadzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę działania rad gmin, powiatów oraz sejmików  województw” – czytamy w dokumencie podpisanym przez Andrzeja Prusia, przewodniczącego Konwentu Przewodniczących RP.

Stanowisko zawiera następujące postulaty:

  • Wyłączenie z zakresu właściwości organów stanowiących jednostek  samorządu terytorialnego skarg na działalność samorządowych jednostek organizacyjnych i przekazanie tych kompetencji organom wykonawczym jednostek samorządu terytorialnego.
  • Wydłużenie terminu na przekazanie skargi lub wniosku.
  • Wydłużenie terminu na rozpatrzenie skargi wniesionej przez posła na Sejm, senatora i radnego we własnym imieniu albo przekazanej do załatwienia skargi innej osoby.
  • Wprowadzenie regulacji pozwalających przewodniczącemu organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego podejmować czynności materialno – techniczne w toku postępowania w sprawie skarg i wniosków zmierzające do: zawiadomienia skarżącego (posła, senatora, radnego) o sposobie załatwienia skargi przez organ stanowiący jst; poinformowania skarżącego o niezałatwieniu skargi w terminie (posła, senatora, radnego o stanie rozpatrzenia skargi) oraz pozostawienia bez rozpatrzenia tzw. skargi o charakterze pieniackim.
  • Wprowadzenie regulacji pozwalających przewodniczącemu organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego podejmować czynności materialno – techniczne w toku postępowania w sprawie skarg i wniosków zmierzające do pozostawienia bez rozpoznania anonimowej skargi lub wniosku; wezwania wnoszącego skargę lub wniosek do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia w przypadku skargi lub wniosku, z których treści nie można należycie ustalić ich przedmiotu; a także zwracania się do innych organów  o przekazanie  materiałów i wyjaśnień niezbędnych do rozpatrzenia skargi lub wniosku.
  • Wprowadzenie regulacji pozwalających przewodniczącemu organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego podejmować czynności materialno – techniczne zmierzające do: zwrócenia się do podmiotu, w interesie którego petycja jest składana o potwierdzenie zgody;  wezwania podmiotu wnoszącego petycję do uzupełnienia braków formalnych petycji; pozostawienia bez rozpatrzenia petycji zawierającej braki formalne lub petycji ponownej, a także czynności informacyjnych polegających na umieszczaniu na stronie internetowej zbiorczej informacji o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim.

Stanowisko zostanie przekazane do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podczas posiedzenia uczestnicy dyskutowali także nad zmianami w regulaminie Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Jubileusz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił zebranym program obchodów przypadającego w tym roku 20-lecia ZWRP.

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej to jedna z najmłodszych korporacji samorządowych w Polsce. Powołane w 2002 roku stowarzyszenie wszystkich polskich województw samorządowych. ZWRP ma swoich przedstawicieli m.in. w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komitecie Regionów UE i Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Przedstawiciele Związku uczestniczą w pracach i uzgodnieniach legislacyjnych zarówno na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak i poprzez komisje Sejmu i Senatu RP. Przedstawiciele ZWRP dbają, by projekty ustaw rządowych przyczyniały się do poprawy jakości życia Polaków w jakże różnorodnych regionach naszej ojczyzny. Z uwagi na bliskość obywateli i znajomość codziennych bolączek mieszkańców regionów, opinie na temat projektowanych przez rząd zmian mają ogromne znaczenie dla realizowania polityki rozwoju regionalnego.

Związek reprezentuje interesy województw na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym, podejmuje inicjatywy w celu decentralizacji uprawnień na rzecz samorządów, inicjuje i opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących samorządu terytorialnego, inspiruje i podejmuje inicjatywy, mające wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy województw, dba o współpracę międzynarodową regionów oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Pełna galeria zdjęć

 

 

Galeria

Aktualności

Kolejni nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z ruchu

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do mieszkańców naszego powiatu, a przede wszystkim do kierowców. Pamiętajmy! Każdy...

Polecamy