Pamiątkową tablicę poświęconą zasłużonemu kazimierzaninowi – Leonowi Łubieńskiemu – odsłonięto w niedzielę, 11 sierpnia, w Kazimierzy Wielkiej, w 80- tą rocznicę śmierci tego polityka, dyplomaty i ziemianina. W uroczystości, którą poprzedziła msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, uczestniczyła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Leon Kazimierz hr. Łubieński (1861 – 1944) – urodzony w Kazimierzy Wielkiej ziemianin, z majątkami Kazimierza Wielka i Bełzów, był dyplomatą, uczestnikiem konferencji pokojowej w Paryżu i w konferencji w Genui, mających ułożyć stosunki międzynarodowe w Europie po I wojny światowej, dwukrotnie Senatorem II RP i członkiem Rady Naczelnej Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego. Aktywnie uczestniczył w życiu społeczno-politycznym Kazimierzy Wielkiej i całego regionu – był członkiem Rady Towarzystwa Rolniczego Pińczowskiego i współzałożycielem Towarzystwa dla Handlu, Produkcji i Selekcji Nasion „Agricola” S.A. w Kazimierzy Wielkiej, działał w Zarządzie Związku Ziemian, posiadał też znaczne udziały w akcjach cukrowni „Łubna”. Ostatnie lata swojego życia spędził w wojennej Warszawie i tam, w sierpniu 1944 r. zginął.
Z inicjatywy krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i władz miasta, w 80 -tą rocznicę śmierci Leona Kazimierza Łubieńskiego przy bramie głównej Parku Miejskiego im. Rodu Łubieńskich odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą temu zasłużonemu obywatelowi Kazimierzy Wielkiej.
– Jest mi niezwykle miło, że mogę być świadkiem wydarzenia, kiedy to historia zatacza koło, a wielki Syn Kazimierskiej Ziemi – w ten symboliczny sposób, poprzez poświęconą Mu tablicę – wraca do swego rodzinnego miasta – podkreślała Anita Koniusz, podczas niedzielnej uroczystości w Kazimierzy Wielkiej. – Cieszę się, że mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej i całego regionu mogą bliżej poznać postać człowieka, który miał znaczący wpływ nie tylko na historię miasta, ale i całego kraju.
Podziękowała też inicjatorom zachowania pamięci o postaci Leona Łubieńskiego, za podjęty przez nich trud przygotowania tablicy pamiątkowej.
– Pamięć o naszej przeszłości, o poprzednich pokoleniach, buduje naszą teraźniejszość i naszą tożsamość narodową. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tę pamięć pielęgnują – mówiła Anita Koniusz. – Słowa szczególnych podziękowań kieruję do Instytutu Pamięci Narodowej, na podejmowanie działań rzecz pielęgnowania i zachowania tradycji narodowej.
Wśród zgromadzonych na uroczystości mieszkańców miasta i gości byli także przedstawiciele rodziny Łubieńskich. W ich imieniu głos zabrała i odsłoniła tablicę Teresa Brykczyńska.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, wszyscy obejrzeli część artystyczną uroczystości, przygotowaną przez Kazimierski Ośrodek Kultury.