3.5 C
Kielce
sobota, 18 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW Kazimierzy odsłonięto tablicę Leona Łubieńskiego

W Kazimierzy odsłonięto tablicę Leona Łubieńskiego

Zobacz

Pamiątkową tablicę poświęconą zasłużonemu kazimierzaninowi – Leonowi Łubieńskiemu – odsłonięto w niedzielę, 11 sierpnia, w Kazimierzy Wielkiej, w 80- tą rocznicę śmierci tego polityka, dyplomaty i ziemianina. W uroczystości, którą poprzedziła msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, uczestniczyła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Leon Kazimierz hr. Łubieński (1861 – 1944) –  urodzony w Kazimierzy Wielkiej ziemianin, z majątkami Kazimierza Wielka i Bełzów, był dyplomatą, uczestnikiem konferencji pokojowej w Paryżu i w konferencji w Genui, mających  ułożyć stosunki międzynarodowe w Europie po I wojny światowej, dwukrotnie Senatorem II RP i członkiem Rady Naczelnej Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego. Aktywnie uczestniczył w życiu  społeczno-politycznym Kazimierzy Wielkiej i całego regionu – był członkiem Rady Towarzystwa Rolniczego Pińczowskiego i współzałożycielem Towarzystwa dla Handlu, Produkcji i Selekcji Nasion „Agricola” S.A. w Kazimierzy Wielkiej, działał w Zarządzie Związku Ziemian, posiadał też znaczne udziały w akcjach cukrowni „Łubna”. Ostatnie lata swojego życia spędził w wojennej Warszawie i tam, w sierpniu 1944 r. zginął.

Z inicjatywy  krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i władz miasta, w 80 -tą rocznicę śmierci Leona Kazimierza Łubieńskiego przy bramie głównej Parku Miejskiego im. Rodu Łubieńskich odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą temu zasłużonemu obywatelowi Kazimierzy Wielkiej.

– Jest mi niezwykle miło, że mogę być świadkiem wydarzenia, kiedy to historia zatacza koło, a wielki Syn Kazimierskiej Ziemi – w ten symboliczny sposób, poprzez poświęconą Mu tablicę – wraca do swego rodzinnego miasta – podkreślała Anita Koniusz, podczas niedzielnej uroczystości w Kazimierzy Wielkiej. – Cieszę się, że mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej i całego regionu mogą bliżej poznać postać człowieka, który miał znaczący wpływ nie tylko na historię miasta, ale i całego kraju.

Podziękowała też inicjatorom zachowania pamięci o postaci Leona Łubieńskiego, za podjęty przez nich trud przygotowania tablicy pamiątkowej.

–  Pamięć o naszej  przeszłości, o poprzednich pokoleniach, buduje naszą teraźniejszość i naszą tożsamość narodową. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tę pamięć pielęgnują – mówiła Anita Koniusz. – Słowa szczególnych podziękowań kieruję do Instytutu Pamięci Narodowej, na podejmowanie działań rzecz pielęgnowania i zachowania tradycji narodowej.

Wśród zgromadzonych na uroczystości mieszkańców miasta i gości byli także przedstawiciele rodziny Łubieńskich. W ich imieniu głos zabrała i odsłoniła tablicę Teresa Brykczyńska.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, wszyscy obejrzeli część artystyczną uroczystości, przygotowaną przez Kazimierski Ośrodek Kultury.

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy