SZANOWNI MIESZKAŃCY GMINY CHĘCINY
Informujemy Państwa, że w II kwartale 2024 roku rozpoczęły się kontrole nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.
W związku z wejściem w życie nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odgórnie nałożony został na Burmistrza obowiązek prowadzenia kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Gmina Chęciny, zgodnie z ww. ustawą, zobowiązana jest do przeprowadzania kontroli właścicieli nieruchomości dotyczących zawartych umów oraz posiadanych dowodów płatności za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Kontrola polega na wezwaniu właściciela nieruchomości do Urzędu Gminy i Miasta
w Chęcinach celem okazania:
1. zawartej umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków
2. dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat, potwierdzenia). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków.
W związku z powyższym upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach od marca br. rozpoczęli kontrole nieruchomości w tym zakresie.
Zgodnie z zapisami ustawy, każda posesja niepodłączona do sieci kanalizacyjnej winna zostać skontrolowana do końca sierpnia 2024 r.
Prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.
Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych do regularnego opróżniania zbiorników. Obowiązek taki wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Chęciny.
Właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.
Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie wydane przez Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny.
Wykaz przedsiębiorców znajduje się na stronie internetowej urzędu http://checiny.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=640&strona=1&sub=324&subsub=632
Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny od 500 do 5000 zł”.
Uwaga:
1. Każdy właściciel nieruchomości, który pozbywa się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych zobowiązany jest do posiadania umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz dowodów uiszczania opłaty za te usługi (zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399).
2. Zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe musi być szczelny, bez możliwości wydostania się na zewnątrz lub do gruntu jego zawartości.
3. Niedopuszczalne jest odprowadzanie nieczystości ciekłych do gruntu, rowów, zbiorników i cieków wodnych, kanalizacji deszczowych oraz wypompowanie lub wywożenie na pola, łąki czy do lasu.
Liczymy, że narzucone przez ustawodawcę kontrole przebiegną sprawnie, przy dobrej współpracy z Państwem oraz wykażą jak najmniejsze nieścisłości. Szeroko rozumiana ochrona środowiska oraz niewątpliwie szczelna gospodarka ściekowa nieemitująca nieczystości ciekłych do środowiska jest jedyną szansą prowadzenia skutecznych działań, zmierzających
do zadbania o nasze wspólne dobro, jakim jest otaczające nas środowisko.
Jeżeli mają Państwo wiedzę o nieścisłościach w swoich domowych instalacjach oraz dokumentach, prosimy o niezwłoczne przystąpienie do unormowania sytuacji.
Więcej informacji udzielą pracownicy Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr tel. 41 315 31 13, 41 3153 128, pokój nr 113, 114.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kontroli pozbywania się nieczystości ciekłych
1. Czy każdy mieszkaniec zostanie skontrolowany?
Tak, kontroli podlegają właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiornik bezodpływowy albo przydomową oczyszczalnię ścieków.
2. Czy jeśli mam faktury i dowody zapłaty czy to wystarczy do kontroli?
Nie, podczas kontroli należy przedłożyć zarówno dowody uiszczania odpłat za usługi wywozu nieczystości ciekłych, a także umowę z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości.
3. Kto powinien zawrzeć umowę na wywóz nieczystości ciekłych?
Umowa na wywóz nieczystości ciekłych powinna być zawarta przez właściciela nieruchomości.
4. Co mi grozi jeśli nie przedstawię dokumentów?
Zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r., poz. 399), kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny od 500 do 5000zł.
5. Gdzie znajdę wykaz uprawnionych podmiotów do wywozu nieczystości ciekłych?
Wykaz uprawnionych podmiotów do wywozu nieczystości ciekłych znajduje się na stronie internetowej Urzędu Gminny i Miasta w Chęcinach: http://checiny.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=640&strona=1&sub=324&subsub=632
6. Z jakich przepisów wynika kontrola?
Zgodnie z art. 6 ust. 5a oraz art. 9u Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Burmistrz/Wójt ma obowiązek dokonania kontroli w zakresie posiadanej umowy i dowodów uiszczania opłat za usługi.
7. Mam więcej pytań- gdzie znajdę pomoc?
Odpowiedzi na pytania można uzyskać w Referacie Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Gminy i Miasta w Chęcinach pod nr tel. 41 315 31 13, 41 3153 128, pokój nr 113, 114.