3.5 C
Kielce
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościW hołdzie Papieżowi

W hołdzie Papieżowi

Zobacz

Szewczanki zaśpiewały „Barkę”

Panie, to Ty na mnie spojrzałeś
„Barka” to hiszpańska pieśń religijna, do której muzykę i słowa napisał w 1974 hiszpański ksiądz Cesáreo Gabarain. W tym samym roku polskie słowa napisał salezjanin, ks. Stanisław Szmidt. Barka była ulubioną pieśnią Jana Pawła II. Mówił o tym w 2002 roku, na krakowskich Błoniach: „Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki…”

W hołdzie Papieżowi

W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II przypominamy „Barkę” w wykonaniu zespołu ludowego Szewczanki przy akompaniamencie Feliksa Korbana. – Jan Paweł II jest bardzo ważny dla każdego Polaka, także dla każdej z nas. Od wielu lat śpiewamy „Barkę” do słów ułożonych przez nas, nasza interpretacja spotyka się z dużą przychylnością podczas konkursów i festiwali – mówi kierowniczka zespołu Renata Bartkiewicz.

Barka to zresztą niejedyna pieśń poświęcona Janowi Pawłowi II, jaka znalazła sie w repertuarze Szewczanek. Zaśpiewana przez nie pieśń „Lament na śmierć Jana Pawła II” zdobyła II miejsce w Daleszycach na Festiwalu Pieśni Wielkopostnych. – Ojciec Święty był dla nas wzorem, autorytetem. Swoim dobrem, oddaniem innym przyciągał do siebie tumy wiernych, sprawiał, że na nowo odnajdywali sens swojego życia. Był wspaniałym kapłanem, każdym swoim czynem przybliżał nam Boga. Papież na zawsze pozostanie w naszych sercach, pamięć o nim będzie utrwalana w modlitwie i pieśni – podkreśla Renata Bartkiewicz.

Setna rocznica urodzin

Dla przyjaciół Lolek, formalnie Karol Wojtyła. Dla wszystkich – Papież. Nasz papież Jan Paweł II, który jako pierwszy Polak zasiadł w Stolicy Apostolskiej.

Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, miasteczku położonym ok. 50 km od Krakowa. Jego ojciec był żołnierzem, matka zaś zajmowała się domem i wychowaniem dzieci.

W wieku 10 lat Karol rozpoczyna naukę w Gimnazjum Męskim w Wadowicach. Po śmierci brata wraz z ojcem przeprowadza się do Krakowa, gdzie rozpoczyna studia polonistyczne. Rozpoczyna się jednak wojna i musi przerwać naukę. W roku 1941 umiera jego ojciec, a on sam postanawia poświecić życie kapłaństwu. Już po zakończeniu wojny,  przyjmuje święcenia kapłańskie (1 listopada 1946 r.) i wyjeżdża do Rzymu, gdzie kontynuuje studia teologiczne.

8 września 1958 w Katedrze Wawelskiej otrzymuje sakrę biskupią i zawierza Matce Boskiej całą swoją posługę i siebie. Sześć lat później zostaje arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 r. – kardynałem.

16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra przyjmując imię Jana Pawła II. Swą służbę pełni do śmierci 2 kwietnia 2005 r.

 

 

Aktualności

Czy elegancki mężczyzna może ubierać się na sportowo?

Współczesna moda męska łamie stereotypy, dowodząc, że elegancja i sportowy styl mogą iść w parze. Mężczyźni coraz śmielej łączą...

Polecamy