3.5 C
Kielce
piątek, 21 lutego, 2025
Strona głównaAktualnościW Hołdzie Bohaterom – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach

W Hołdzie Bohaterom – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach

Zobacz

W Kielcach odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Wzięli w nich udział m.in. członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, senator Krzysztof Słoń, radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Dzień ten został ustanowiony w styczniu 2025 roku w hołdzie żołnierzom największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie.

Uroczystości miały miejsce przed Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego, gdzie oddano hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski.

W ramach obchodów na skwerze zaprezentowano wystawę plenerową poświęconą Eugeniuszowi Kaszyńskiemu, zatytułowana “Nurt”. Wystawa pokazuje niezwykłe życie i działalność jednego z bohaterów Armii Krajowej, będzie dostępna do 28 lutego. To wyjątkowa okazja, by lepiej poznać historię i oddać hołd tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.

 

IPN: 

14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona w listopadzie 1939 r. w Związek Walki Zbrojnej.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 r., Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 r., Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 r. Dowódca Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób.

Galeria

Aktualności

Odpowiedzą za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy...

Polecamy