3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaW gminie Zagnańsk stworzyli roboty z materiałów do recyklingu – znamy zwycięzców...

W gminie Zagnańsk stworzyli roboty z materiałów do recyklingu – znamy zwycięzców konkursu

Zobacz

Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie rozstrzygnęła konkurs pod hasłem „Stwórz swojego robota” inspirowanego twórczością Stanisława Lema. Do udziału w nim zostali zaproszeni czytelnicy, którzy mieli za zadanie stworzyć dzieło z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Najbardziej kreatywną pracę wykonał siedmioletni Oskar Borowiec. Za dzieło nazwane „Robot Robi” otrzymał pierwsze miejsce i atrakcyjne nagrody. Wybrano też zdobywców drugiego i trzeciego miejsca, a także wyróżnionych.

Ważna rocznica i ważny element konkursu

Rok 2021 został ustanowiony przez sejm RP rokiem Stanisława Lema. – We wrześniu przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w XX wieku i ustanowił 2021 rokiem Stanisława Lema. W związku z tak ważną rocznicą postanowiliśmy zaprosić czytelników do udziału w konkursie pod tytułem „Stwórz swojego robota” – mówi dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie, Anna Kapciak.

Celem konkursu było zachęcenie czytelników do kreatywnego spędzania wolnego czasu i pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania prac artystycznych, ale nie tylko. Bardzo istotne było to, aby kształtować aktywną postawę wobec wykorzystania wtórnego opakowań, kartonów, pudełek itp. – Gmina Zagnańsk znana jest z propagowania życia zgodnego z nurtem ekologii. Cieszę się, że biblioteka również włącza się w te działania i zachęca do recyklingu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zalegające śmieci są plagą dzisiejszych czasów. Podnosząc świadomość społeczną dotyczącą segregowania surowców wtórnych sprawimy, że wszystkim nam będzie się żyło lepiej w czystym otoczeniu – podkreśla Wojciech Ślefarski wójt gminy Zagnańsk.

Wysoki poziom prac

Konkurs został przeprowadzony bez podziału na kategorie wiekowe. Udział w nim mógł wziąć każdy: dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Warunkiem było jednak wykorzystanie materiałów wtórnych, kartonów, bristolu czy zużytych opakowań.

Prace plastyczne oceniała komisja konkursowa w składzie: Stanisław Stępień – zastępca wójta gminy Zagnańsk, Anna Kapciak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie i Katarzyna Sykulska – wiceprezes Banku Spółdzielczego w Samsonowie. Jej członkowie brali pod uwagę estetykę pracy, staranność wykonania, inwencję twórczą, opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy oraz samodzielność wykonania. Jak podkreślali, wybór najpiękniejszych robotów był bardzo trudny, dlatego postanowili, że nagrodzą nie tylko zwycięzców. Każdy kto zgłosił się do konkursu otrzymał dyplom i upominek. – Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz zastosowali się do wskazówek, aby roboty były wykonane z surowców wtórnych, dlatego postanowiliśmy uhonorować wszystkich – mówi dyrektor Anna Kapciak.

Oni zwyciężyli

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył siedmioletni Oskar Borowiec, który wykonał pracę „Robot Robi”. Drugą lokatę zajął siedmioletni Jakub Nowak za „Robota Recyklinek 2021”. Trzecie miejsce przyznano dziewięcioletniemu Alanowi Szymkiewicz za „Robota Kompo”. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Kuliński, lat 11 za „Robota Qbot” i Igor Łyżwa, lat 11 za „Robota Naprawczego Śrubek”.

Nagrody dla zwycięzców przekazali: Henryk Milcarz – prezes Wodociągów Kieleckich, Stanisław Stępień – wicewójt gminy Zagnańsk, Józef Florek – prezes Banku Spółdzielczego w Samsonowie i Anna Kapciak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie. Dumni twórcy robotów chętnie opowiadali o swoich pracach i pozowali do zdjęć.

Nagrody zostały ufundowane przez Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. i Bank Spółdzielczy w Samsonowie, a także czytelniczkę Katarzynę Skwarek.

Galeria

Aktualności

Zimowa aura, kierowco zachowaj ostrożność!

Trudne warunki atmosferyczne to jedna z wielu przyczyn, przez które bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych. Dostosowanie prędkości, zachowanie...

Polecamy