„Aktywni Seniorzy – Wędrówka Szlakiem Folkloru Świętokrzyskiego” – program realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Oblęgorzanki dobiegł końca. W jego ramach odbyło się wiele ciekawych warsztatów przybliżających folklor regionu. Seniorzy wzięli też udział w wycieczce integracyjnej do średniowiecznej osady. Jak podkreślają uczestnicy projektu, to był bardzo intensywny i niezwykle ciekawie spędzony czas.
Przypomnijmy, Koło Gospodyń Wiejskich Oblęgorzanki pozyskało 10 tysięcy złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na realizację ważnego społecznie projektu. Wzięły w nim udział osoby w wieku 60+ z terenu gminy Strawczyn. W programie, który był realizowany od 15 czerwca do 15 listopada tego roku przewidziano różnego rodzaju warsztaty, a nawet wyjazd do średniowiecznej osady w Hucie Szklanej, który odbył się w czerwcu. Seniorzy wzięli tam udział w warsztatach tkackich i zielarskich.
W lipcu odbyły się warsztaty z nauki gwary i śpiewu. Poprowadził je wykwalifikowany muzyk Dominik Bielawski. – Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, którzy chętnie uczyli się śpiewu gwarą świętokrzyską. Na potrzeby projektu powstał zespół ludowy „Gwarne Oblęgorzanki”. Dzięki projektowi udało się też wzbogacić stroje poprzez kupno bluzek damskich oraz koszul z akcentem folklorystycznym – mówi Aneta Gaweł, koordynator projektu „Aktywni Seniorzy”.
W sierpniu odbyły się warsztaty z rękodzieła i decoupagu, które poprowadziła multiartystka Katarzyna Nawrocka. – Seniorzy zapoznali się z techniką zdobniczą decoupage. W trakcie warsztatów wykonali i pięknie ozdobili drewniane tace, szkatułki, deski do krojenia, a także widelce. Wykonane prace zabrali na pamiątkę – informuje Aneta Gaweł.
We wrześniu kontynuowano realizację projektu. Odbyły się wtedy warsztaty kulinarne pod hasłem „Współczesne smaki świętokrzyskie”. Poprowadziły je gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Oblęgorzanki pod przewodnictwem doświadczonej kucharki Barbary Raczyńskiej. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu na realizację projektu zakupiono sprzęty kuchenne niezbędne do organizacji tych warsztatów. – Podczas warsztatów degustowaliśmy leczo, pierogi, łazanki, zupę dyniową oraz ciasteczka z wybijanym wzorem folklorystycznym. Mieliśmy też okazję próbować kotletów ziemniaczanych czy ciasta z konfiturami. Była to wspaniała wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami – podkreśla Aneta Gaweł.
Cykl warsztatów zakończył się międzypokoleniowym spotkaniem integracyjnym, które ze względu na sytuację epidemiczną zostało zorganizowane w pomniejszonym składzie. Podczas jego trwania zaprezentowano pokaz multimedialny obrazujący całość wydarzeń odbywających się w ramach projektu i wysłuchano występu muzycznego zespołu ludowego „Gwarne Oblęgorzanki”. – Głównym celem projektu było zapoznanie z kulturą i regionalnymi obyczajami oraz powrót do korzeni świętokrzyskiej gwary. Ważna była też integracja uczestników, inicjowanie i wspieranie ich samodzielności, a także sprawności manualnej. Seniorzy ciekawie i produktywnie spędzili wolny czas. Dzięki uczestnictwu w projekcie poczuli się pełnowartościową częścią społeczeństwa – podkreśla Aneta Gaweł.
Podczas spotkania podsumowującego projekt Aneta Gaweł podziękowała osobom bez wsparcia których nie mógłby on być realizowany. – Projekt od początku do końca był wspierany przez wicemarszałek Renatę Janik, wójta gminy Strawczyn Tadeusza Tkaczyka, radnego Rady Powiatu w Kielcach Arkadiusza Ślipikowskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Gminy Strawczyn Damiana Gada. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję również dyrektorowi SCKiS Łukaszowi Woźniakowi za nieodpłatne użyczenie świetlicy środowiskowej, gdzie mogliśmy realizować projekt. Serdecznie dziękuję uczestnikom za aktywny udział w zajęciach i wspaniały czas – podsumowała Aneta Gaweł.