3 września odbyła się uroczysta inauguracja działalności utworzonego właśnie Koła Gospodyń Wiejskich „Oblęgorzanki”. Gospodynie przygotowały na tę okazję pyszne dania, domowe pierogi, ciasta i tort. W wydarzeniu wzięła udział wicemarszałek Renata Janik oraz zastępca wójta gminy Strawczyn Karol Picheta.
Chcą prężnie działać
Koło Gospodyń Wiejskich „Oblęgorzanki” formalnie zostało założone w lipcu tego roku. Jak poinformowały jego członkinie, pomysł utworzenia koła gospodyń w Oblęgorze zrodził się w Klubie Seniora. – Inicjatywa wyszła od pań, które są mniej aktywne zawodowo, ale prężnie działają w Klubie Seniora. Chciały stworzyć coś dodatkowego, coś gdzie będą mogły się sprawdzić i mocno zaangażować, ponieważ różnica pomiędzy Kołem Gospodyń Wiejskich a Klubem Seniora jest zdecydowana – poinformowała założycielka KGW „Oblęgorzanki” Aneta Gaweł. – Klub Seniora to relaks poprzez aktywne spędzanie czasu i udział w zorganizowanych zajęciach. Nie jest związany na przykład z gotowaniem, z kulinariami i pracą społeczną. W działalności koła trzeba się mocniej zaangażować i poświęcić swój czas dla innych. To duże wyzwanie, które podejmujemy z pełną świadomością i wielką pasją – dodała Aneta Gaweł.
Inauguracja pełna życzliwych życzeń
Podczas uroczystej inauguracji działalności „Oblęgorzanek” było mnóstwo życzeń i pieśni w wykonaniu pań i panów z Klubu Seniora. W uroczystości wzięła udział wicemarszałek Renata Janik. – Gratuluję paniom tak wspaniałej inicjatywy i życzę wielu ciekawych wyzwań oraz wytrwałości w pracy społecznej – mówiła wicemarszałek Renata Janik.
Podczas wydarzenia głos zabrał także zastępca wójta gminy Strawczyn Karol Picheta. – Każda kolejna inicjatywa, która ma za zadanie upowszechnianie kultury i polskich tradycji jest niezmiernie istotna, szczególnie dziś, kiedy dawne obyczaje zanikają. Dlatego całym sercem będę ją wspierał. Jestem przekonany, że członkinie „Oblęgorzanek” będą nas wspaniale reprezentować na różnych wydarzeniach w gminie i poza jej granicami i z pasją dbać o tożsamość kulturową naszej małej ojczyzny – powiedział zastępca wójta Karol Picheta.
Do życzeń dołączyli pozostali goście, a wśród nich: wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad oraz dyrektor SCKiS w Strawczynie, Łukasz Woźniak.
Szeregi „Oblęgorzanek” ciągle otwarte
Obecnie do Koła Gospodyń Wiejskich „Oblęgorzanki” należy trzynaście osób. Panie zapewniają jednak, że każdy może dołączyć i zaangażować się w jego działalność. – Odgórnym wymogiem przy tworzeniu organizacji było to, aby w stowarzyszeniu znalazło się dziesięć osób z Oblęgora. Jednak w statucie nie wprowadziliśmy ograniczenia mówiącego o tym, że przyjmujemy tylko mieszkańców Oblęgora. Zapraszamy również chętnych z innych miejscowości. Chcemy, aby nasze koło działało na zasadzie łączenia społeczności i integrowania się – zapewniła Aneta Gaweł. – W naszej działalności chcemy aktynie kulturowo integrować się z lokalną społecznością, uczestniczyć w różnych wydarzeniach gminnych i dobrze reprezentować gminę na zewnątrz przygotowując stoiska z regionalnymi daniami, napojami, czy ciastami. Obecnie mamy już kolejne zaproszenie do udziału w ciekawym wydarzeniu, gdzie będziemy piekły ciasta, a nawet uczyły gości tego, jak kisić kapustę. Z pewnością będziemy prężnie działać. Nie ukrywam, że liczymy też na dobrą współpracę i wsparcie ze strony sołtysa Oblęgora Tomasza Siadul i całego sołectwa – powiedziała Aneta Gaweł.
Organizacja pracy koła ciągle trwa. Obecnie panie są na etapie wyboru strojów ludowych. – Na chwilę obecną nie mamy jeszcze strojów. Póki co jesteśmy na etapie ustalania ich wyglądu. Ale zakładamy, że już w październiku wystąpimy w nowych strojach – podsumowuje Aneta Gaweł.