Samorząd gminy Piekoszów już ma system monitoringu jakości powietrza wraz z publicznym udostępnianiem informacji na temat tych pomiarów. Na terenie całej gminy zamontowano w sumie cztery czujniki.

Urządzenia pomiarowe zapewniają pomiar temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego a także, co ważne pomiar stężenia szkodliwych pyłów, czyli smogu. – Problem smogu dotyczy całej Polski. W gminie Piekoszów podejmujemy nieustające działania mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery, jak chociażby wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, czy termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Prowadzimy także kampanie, które mają uświadamiać o szkodliwości palenia śmieci i plastików w przydomowych kotłowniach – mówi Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów. – Kolejnym krokiem jest przekazanie mieszkańcom możliwości monitorowania jakości powietrza w gminie. Szczególnie ważne jest to dla osób, które preferują aktywny wypoczynek na powietrzu, w tym dzieci, które przecież podczas pobytu w przedszkolach czy szkołach często wychodzą na spacery, czy lekcje wychowania fizycznego na zewnątrz. Dzięki systemowi monitoringu, każdy ma teraz możliwość w szybki i łatwy sposób sprawdzić jakość powietrza w danym miejscu i dniu, co odpowie na pytanie, czy aktywność na dworze jest wskazana, czy lepiej jednak pozostać w domu. Da nam to także jasny obraz, w których miejscowościach należy położyć szczególny nacisk na walkę ze smogiem – mówi wójt, Zbigniew Piątek.

Czujniki zostały zamontowane w czterech punktach w gminie Piekoszów. Jeden z nich znajduje się na budynku przychodni w Piekoszowie, gdzie zamontowano także elektroniczną tablicę do odczytu. Kolejne czujniki znajdują się na budynkach szkół w Brynicy, Jaworzni i Zajączkowie. Mieszkańcy mają także zapewniony dostęp do ogólnodostępnej platformy informacyjnej, gdzie będą przedstawione szczegółowe dane o jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Mieszkańcy mogą także korzystać z darmowej aplikacji mobilnej działającej w minimum dwóch systemach: Android i IOS.


Galeria