11 listopada mieszkańcy gminy Piekoszów świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny z Wojskową Asystą Honorową. Tradycyjnie też złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie uświetnił koncert Chóru Parafii Garnizonowej w Kielcach.

Pierwsza Wojna Światowa zakończyła się 11 listopada 1918 roku z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiegne pod Paryżem. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. Po 123 dniach niewoli, Polska odzyskała niepodległość i ponownie zaistniała na mapach świata. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości Polski.

W Piekoszowie, jak co roku, szczególnie uczczono dzień 11 listopada. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie, która odbyła się po raz pierwszy z Wojskową Asystą Honorową z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Zygmunt Kwieciński, a wraz z nim mszę świętą koncelebrowali: ks. porucznik Dariusz Jarliński – wikariusz z Parafii Garnizonowej w Kielcach, który wygłosił homilię oraz ks. Michał. – Chcemy powrócić dzisiaj do wydarzeń sprzed roku, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości, aby ponownie dziękować za wolność naszej Ojczyzny, za wolność naszych Rodaków. Żołnierzom walczącym o wolność zawsze przyświecało hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a mądrość czerpali z Ewangelii Jezusa Chrystusa. Oni, jak i my wszyscy mamy świadomość, że nasza Ojczyzna wyrosła z wiary naszych praojców – podkreślał ks. Porucznik Dariusz Jarliński. Jak zaznaczył, naszą niepodległość jesteśmy w stanie rozwijać w więzach wspólnoty. – Przyszliśmy tu dziś, aby dziękować Bogu za dar Ojczyzny, za dar niepodległości, która to została wywalczona, wypracowana, ale także wycierpiana i wymodlona – mówił ks. Dziekan Zygmunt Kwieciński, który przewodniczył Eucharystii.

Po Mszy św. odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafii Garnizonowej w Kielcach. Nie zabrakło wspólnego śpiewania, po którym udano się w niepodległościowym przemarszu na Plac Niepodległości w Piekoszowie. Udział w nim wzięły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe szkół, a także władze gminne i powiatowe na czele z wójtem gminy Piekoszów Zbigniewem Piątkiem i przewodniczącą Rady Gminy Piekoszów Barbarą Drogosz oraz członkiem Zarządu Powiatu Kieleckiego Cezarym Majchrem. Nie zabrakło też żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz tłumnie przybyłych mieszkańców, wśród których znalazło się liczne grono młodzieży. Wszystkich prowadziła Gminna Orkiestra Dęta.


Zanim złożono kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gości powitał gospodarz gminy, wójt Zbigniew Piątek, który przypomniał wydarzenia historyczne sprzed 101 lat i złożył jednocześnie podziękowania na ręce wszystkich obecnych podczas uroczystości patriotycznych za krzewienie tradycji i żywą lekcję historii. – Musimy pamiętać o tym, że wolność nie została nam dana raz na zawsze. O wolność musimy cały czas dbać i pielęgnować ją, mając jednocześnie w pamięci tragiczną przeszłość naszego kraju. Dlatego też patriotyczne uroczystości państwowe są tak ważne. Musimy nieustannie przypominać młodzieży i dzieciom jak trudna była przeszłość naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli możemy mówić ojczystym językiem i być wolnym narodem – zaznaczył wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, podkreślając, że uczczenie święta 11 listopada to nasz zbiorowy obowiązek. Podobnie jak pamięć o wydarzeniach sprzed 101 lat.

Podczas uroczystych obchodów na Placu Niepodległości w Piekoszowie uczczono pamięć wszystkich tych, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu historii w walce o wolność i niepodległość. Poszczególne delegacje złożyły też wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Z całą pewnością był to szczególny dzień dla każdego, kto czuje się Polakiem.

Galeria