Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach świętuje w tym roku 90 lat swojego istnienia. Instytucja podległa Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego urodziny obchodzi w terenie. Wychodząc do mieszkańców regionu ze słodką niespodzianką, promuje tym samym swoją działalność i zachęca do korzystania z szerokiej oferty kulturalnej.
Z okazji jubileuszu przedstawiciele instytucji, na czele z marszałek województwa świętokrzyskiego Renatą Janik i dyrektor Magdaleną Fogiel-Litwinek, odwiedzili gminę Piekoszów, aby osobiście zaprosić mieszkańców do korzystania z oferty kulturalnej WDK. Towarzyszyli im członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Kielce, a gospodarzem wizyty była burmistrz Teresa Jakubowska.
Goście odwiedzili pracowników Urzędu Gminy, Biblioteki Centrum Kultury, dzieci biorące udział w zajęciach bibliotecznych i radnych podczas posiedzenia komisji, a także seniorów z Klubu Seniora oraz uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy i mieszkańców. Nie zabrakło słodkiego akcentu. Wszyscy byli częstowani pysznymi pączkami, dzięki czemu jubileusz WDK był świętowany na słodko. Przy tej okazji promowano także nową inicjatywę – powstanie dziecięcego zespołu folklorystycznego, do którego zaproszono uzdolnioną muzycznie i tanecznie młodzież.
Marszałek Renata Janik podkreśliła, że obchody 90-lecia WDK mają szczególny wymiar, ponieważ instytucja świętuje swój jubileusz w trasie, odwiedzając lokalne społeczności. – Wspólnie z dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Magdaleną Fogiel-Litwinek i wspaniałymi artystami, współdziałającymi z WDK, pojawimy się w wielu miejscach w województwie. Będziemy zachęcać do korzystania z oferty kulturalnej instytucji. Zaprosimy naszą świętokrzyską młodzież do przystąpienia do tworzonego zespołu dziecięco-młodzieżowego o charakterze folklorystyczno-folkowym. To może być wspaniała zabawa, sposób na rozwijanie talentu i promowanie walorów naszego regionu. Dorosłych zapraszamy także do realizacji swoich pasji tanecznych w Zespole Pieśni i Tańca Kielce – mówiła marszałek Renata Janik, dziękując burmistrz Teresie Jakubowskiej za miłe przyjęcie i wsparciem, a także za to, że mieszkańcy gminy Piekoszów zawsze chętnie korzystają z bogatej oferty WDK. Specjalne podziękowania marszałek złożyła także na ręce seniorów, którzy od lat chętnie występują na deskach WDK z pięknym repertuarem.
Dyrektor WDK, Magdalena Fogiel-Litwinek, zaznaczyła, że misją instytucji jest rozwijanie talentów oraz promocja kultury. – Naszym celem jest rozwijanie talentów dzieci, kształtowanie ich wrażliwości artystycznej, umacnianie więzi społecznych, integracja w kulturze i promocja naszego regionu poprzez kulturę. Z okazji jubileuszu chcemy, aby w WDK powstał nowy zespół dziecięco-młodzieżowy o charakterze ludowym. Główną grupą docelową będą spełniające warunki muzyczne i posiadające predyspozycje taneczne dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Mentorami dzieci i młodzieży staną się śpiewacy i tancerze ZPiT Kielce, a zespół będzie także pod uważnym okiem specjalistów z NZPiT „Mazowsze”. Zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi – zapraszała dyrektor Magdalena Fogiel-Litwinek.
Burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska. zaznaczyła, że mieszkańcy gminy Piekoszów od lat chętnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez WDK. – Nasi seniorzy z Klubu Seniora wielokrotnie występowali na scenie WDK wraz z Zespołem z Taborem. To wspaniała instytucja, która oferuje niezwykle ciekawe wydarzenia kulturalne. Dla Piekoszowa to duży zaszczyt, że jubileusz 90-lecia WDK świętowany jest między innymi właśnie u nas i to w tak słodkiej formie. Niech kultura kojarzy się na słodko. Będziemy zachęcać nasza uzdolnioną młodzież do dołączenia do nowo powstającego zespołu – powiedziała burmistrz Teresa Jakubowska.
Wizyta marszałek Renaty Janik oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Domu Kultury w Piekoszowie była nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale również momentem budowania świadomości kulturalnej i zachęcania do aktywnego udziału w dziedzictwie regionalnym. Promowanie nowego zespołu folklorystycznego dla dzieci to kolejny krok w stronę pielęgnowania tradycji i inspirowania najmłodszych do rozwijania talentów w atmosferze folkloru i sztuki.