3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościW gminie Mniów zorganizowano Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej połączone z akcją...

W gminie Mniów zorganizowano Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej połączone z akcją szczepień przeciw COVID-19

Zobacz

Prezentacje rękodzieła artystycznego, degustacje najwspanialszych potraw regionalnych, dmuchańce dla najmłodszych, liczne konkursy, a nawet pokazy ratownictwa drogowego i medycznego – te i wiele innych atrakcji czekało na wszystkich, którzy 26 września odwiedzili boisko w Borkach, gdzie Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Żurawinki” zorganizowało Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej. Wydarzenie połączono z festynem promującym szczepienia przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu #SzczepimySię z KGW.

W ostatnią sobotę września w Borkach odbyły się Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej, które były zwieńczeniem cyklu szkoleń zorganizowanych dla członków stowarzyszeń. Wszystko to w ramach projektu pod nazwą „Upowszechnianie idei ekonomii społecznej oraz budowanie jej marki poprzez organizację lokalnych wydarzeń promocyjnych z udziałem społeczności i samorządu lokalnego” współfinansowanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na szkolenia dla stowarzyszeń, fundacji i Kół Gospodyń Wiejskich. Dofinansowanie na realizację wydarzenia pozyskało Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Żurawinki” z Mniowa. – Zależało nam na tym, aby stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich i organizacje pozarządowe mogły nie tylko zintegrować się i zaprosić do zabawy mieszkańców swoich gminy, ale przede wszystkim wziąć udział w szkoleniach – mówi Irena Skowron, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mniowie, który był partnerem projektu.

I to właśnie od szkoleń rozpoczęła się realizacja projektu, który swoim zasięgiem objął trzy gminy: Mniów, Smyków i Miedzianą Górę. – Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego i ogromnemu wsparciu wicemarszałek Renaty Janik Stowarzyszenie KGW „Żurawinki” w ramach projektu zorganizowało dwa szkolenia dla podmiotów ekonomii społecznej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i kół gospodyń wiejskich. Można było dowiedzieć się nie tylko jak utworzyć stowarzyszenie, ale też w jaki sposób je prowadzić, jak działać i jak je rozwijać. Często zdarza się, że ludzie prowadzą stowarzyszenia, a nie wiedzą gdzie chociażby szukać dotacji na realizację swoich pomysłów i działań. Tego właśnie eksperci uczyli podczas szkoleń – poinformowała Irena Skowron, kierownik GOPS w Mniowie.

Zwieńczeniem projektu była organizacja Targów Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej, które odbyły się 26 września na boisku w Borkach. Stanęło tu mnóstwo kramów, gdzie można było spróbować pysznych potraw regionalnych, czy też podziwiać, a nawet zakupić niepowtarzalne rękodzieło artystyczne. W projekcie wzięło udział dziesięć stowarzyszeń z trzech gmin, a wśród nich: Stowarzyszenie Klub Seniora „Złote Lata” – Miedziana Góra, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Smyków – Smyków, Stowarzyszenie Artystów oraz Twórców Ludowych Stąporków, Koło Gospodyń Wiejskich Malmurki, Koło Gospodyń Wiejskich Pępiczanki, Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki, Ochotnicza Straż Pożarna z Grzymałkowa, Stowarzyszenie Quo Vadis, Stowarzyszenie Wszyscy Razem oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Żurawinki. – Serdecznie gratuluję KGW „Żurawinki” organizacji Targów Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej. Bardzo się cieszę, że tyle podmiotów działa w Gminie Mniów. Cieszę się też, że stowarzyszenia potrafią skupiać wokół siebie tak wielu ludzi i sprawić, że integracja w poszczególnych miejscowościach jest na najwyższym poziomie, co zawsze prowadzi do kolejnych pomysłów. Samorząd województwa świętokrzyskiego zawsze chętnie wspiera różnego rodzaju działania społeczne. Zachęcam do korzystania z dofinansowań – zachęcała podczas Targów Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej wicemarszałek Renata Janik. – Ideą projektu realizowanego przez KGW „Żurawinki” było przekazanie wiedzy na temat tego jak tworzyć, jak działać i jak rozwijać stowarzyszenia. Jestem dumny z tego, że na terenie naszej gminy jest tak wiele chętnych osób do działania – mówił wójt gminy Mniów Piotr Wilczak. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także posła Mariusza Goska, radnego powiatowego Łukasza Woźniaka, wiceprzewodniczących Rady Gminy Mniów Czesława Kowalskiego i Michała Sipiki, Kierownika Oddziału Projektów i Funduszy ROPS UMWŚ w Kielcach Mariusza Brelskiego, Kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Mniowie Ewy Chwalińskiej oraz wikarego Parafii Grzymałków Karola Klusek. Projekt realizowało Stowarzyszenie KGW Żurawinki, a partnerem był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mniowie.

Podczas festynu na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. OSP z Grzymałkowa dała spektakularny pokaz gaszenia samochodu i udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło też degustacji. – Przygotowałyśmy dwa tysiące pierogów dla wszystkich naszych gości i dwadzieścia litrów grochówki – przyznały panie z KGW „Żurawinki”, które Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej postanowiły połączyć z akcją promującą szczepienia. – Podczas wydarzenia można było także zaszczepić się przeciw COVID-19 szczepionką Johnson & Johnson w ramach Narodowego Programu #SzczepimySię z KGW. Warto się szczepić – przekonywały „Żurawinki”, które na zakończenie zaprosiły wszystkich na zabawę taneczną pod chmurką.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy