Klony żółte, klony czerwone i wiele innych – na terenie gminy Mniów w ostatnim czasie posadzono kolejne drzewka miododajne. Na przeprowadzenie akcji nasadzenia drzewek władze gminy Mniów pozyskały dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Kielcach.
Gmina Mniów otrzymała dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Kielcach w kwocie dwóch tysięcy złotych na zakup sadzonek drzew miododajnych. Zakupiono głównie sadzonki drzew z gatunku klonów, ale też i wiele innych. W sumie ponad pięćdziesiąt drzewek upiększyło siedem placów zabaw na terenie gminy Mniów, w tym place zabaw w Mokrym Borze, Skokach, Wólce Kłuckiej, Straszowie, Pieradłach, Pielakach i w Baranie. W akcji nasadzanie drzewek miododajnych chodzi jednak nie tylko o estetykę. – Celem sadzenia drzew miododajnych jest przede wszystkim przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Sadzenie drzew miododajnych przyczyni się do bytowania pszczół, dzięki temu będą miały korzystniejsze warunki – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.
Warto przypomnieć,że rośliny miododajne dostarczają owadom pokarmu białkowego, jaki daje im pyłek kwiatowy i pokarmu energetycznego, jaki daje nektar. Większość gatunków roślin uprawnych, aby dobrze plonować potrzebuje owadów zapylających. Dla blisko połowy z nich to pszczoły są najważniejszymi zapylaczami. Aby powstały 82 artykuły spożywcze stanowiące największe zasoby żywności na świecie, w 77% potrzebne jest zapylanie roślin przez pszczoły. – Gdyby nie pszczoły, wiele roślin wyginęłoby, ponieważ nie miałby ich kto zapylać. Nie ma zatem najmniejszych wątpliwości, że sadzenie drzewek i krzewów miododajnych jest niezwykle istotne nie tylko ze względów estetycznych. Cieszę się, że Starostwo Powiatowe w Kielcach wspiera takie akcje, za co z tego miejsca pragnę złożyć serdeczne podziękowania – dziękuje wójt, Piotr Wilczak.
Z pięćdziesięciu gatunków posadzonych w ostatnim czasie na terenie gminy Mniów drzew większość z nich to klony, które należą do najlepszych roślin miododajnych, jeśli chodzi o drzewa. Przeprowadzone nasadzenia będą miały zdecydowany wpływ nie tylko na dużo bardziej przyjazny wygląd placów zabaw, ale przede wszystkim na poprawę lokalnego ekosystemu.