1 września 1939 roku niemieckim atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. W gminie Mniów oddano hołd bohaterom, którzy zginęli walcząc w obronie ojczyzny. Była uroczysta msza święta, po której władze gminy wspólnie z ministrem Michałem Cieślakiem, władzami powiatu kieleckiego oraz z mieszkańcami złożyły kwiaty na grobach bohaterów.
Z inicjatywy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach w regionie uczczono pamięć żołnierzy Wojska Polskiego akcją zapalania zniczy na grobach obrońców Westerplatte. W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Mniowie zapłonęły znicze na grobie westerplatczyka Stefana Kulczyńskiego. – Obrońcy Westerplatte dzielnie walczyli, aby bronić wolności, abyśmy mogli dziś żyć w wolnym kraju. Wśród nich był mieszkaniec naszej gminy Stefan Kulczyński. O takich bohaterach musimy pamiętać – mówił wójt gminy Mniów Piotr Wilczak, który wspólnie z wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysławem Gębskim oraz przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych i Delegatury IPN w Kielcach złożyli symboliczne kwiaty i zapalili znicze na grobie Stefana Kulczyńskiego, obrońcy Westerplatte.
Obchody związane z 82. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej na terenie gminy Mniów rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Zaborowicach, której przewodniczył ksiądz kanonik płk dr Zbigniew Kołton, proboszcz parafii w Zaborowicach. – Jesteśmy tu, aby oddać dziś hołd wszystkim tym, którzy oddali życie w tej straszliwej wojnie. Zarówno tam na Westerplatte, ale także na naszej ziemi wspominamy poległych żołnierzy, bo trzeba wracać pamięcią do tych chwil, aby kolejne pokolenia pamiętały o zasługach bohaterów i doceniały życie w wolnej Polsce – mówił wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.
Hołd pomordowanym i poległym mieszkańcom oddał również minister Michał Cieślak. – Naszym patriotycznym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach, którzy odeszli poświęcając swoje życie ojczyźnie. O obrońcach Poczty Gdańskiej i Westerplatte, o bohaterach kampanii wrześniowej. O tych wszystkich, którzy w czasie okupacji stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy i bolszewikom – podkreślał minister Michał Cieślak, a starosta powiatu kieleckiego Mirosław Gębski zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby pamiętać i mówić o wydarzeniach z 1939 roku. – Druga wojna światowa była i jest dla Polaków wciąż wspomnieniem żywym oraz szczególnie dramatycznym. Wciąż żyją świadkowie tych wydarzeń, a opowieści o przeżyciach wojennych są w wielu domach pielęgnowane przez kolejne pokolenia – mówił starosta Mirosław Gębski. – O tym, że wojna zostawiła wciąż widoczny ślad po sobie, mówią również miejsca pamięci. Możemy spotkać je na terenie całego powiatu kieleckiego, w tym także w gminie Mniów – dodał starosta kielecki. – Oddając cześć bohaterom przekazujemy historię kolejnemu pokoleniu i dbamy o naszą tożsamość – zaznaczył wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski.
W uroczystościach patriotycznych udział wziął także zastępca wójta gminy Mniów Michał Milcarz, radni gminy Mniów: Czesław Kowalski, Tadeusz Ściegienny, Marian Podgórski, Sławomir Szczerek i Albert Kolus. Nie zabrakło także Polskiej Drużyny Strzeleckiej, przedstawicieli Koła Gospodyń Wiejskich „Sasanki” oraz mieszkańców.
Po mszy świętej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która znajduje się przy kościele w Zaborowicach. Wiązanki złożono również na cmentarzu parafialnym w Zaborowicach i w Mniowie, na grobie żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, na pomniku w Serbinowie, na Grobie Żołnierza na cmentarzu w Grzymałkowie, a także na pomniku pomordowanej ludności Gminy Mniów w czasie II wojny światowej w Mniowie – Raszówka.