3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościW gminie Mniów uczcili pamięć bohaterów

W gminie Mniów uczcili pamięć bohaterów

Zobacz

26 maja, w Serbinowie i na Raszówce uroczyście oddano hołd i uczczono pamięć tragicznie pomordowanych w 1943 roku mieszkańców. W 78. rocznicę hitlerowskiej zbrodni pod pomnikami ofiar II wojny światowej złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na terenie gminy Mniów znajdują się dwa pomniki poświęcone ofiarom II wojny światowej – w Serbinowie i na Raszówce. – To miejsca pamięci, o które dbamy w szczególny sposób. Pamiętając o tamtych tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce przed 78 laty i przekazując historię kolejnemu pokoleniu dbamy o naszą tożsamość – podkreślał wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który wspólnie ze starostą kieleckim, Mirosławem Gębskim w imieniu mieszkańców gminy Mniów i powiatu kieleckiego, złożył wiązankę kwiatów. W uroczystościach wziął także udział zastępca wójta gminy Mniów Michał Milcarz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Mniów Sławomirem Gawłem, wiceprzewodniczącymi Rady Gminy Mniów Czesławem Kowalskim oraz Michałem Sipiką, radnym powiatowym Łukaszem Woźniakiem i radnymi gminy Mniów Mateuszem Firkiem i Waldemarem Błońskim, a także z paniami z KGW Sasanki. Wieńce kwiatów pod pomnikami na Raszówce i Serbinowie w 78. rocznicę tragicznie pomordowanych mieszkańców gminy Mniów w czasie II wojny światowej złożyli także członkowie Mniowskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich.

Jak przypomniano, w latach 1939-1945 zginęło wielu ludzi z Serbinowa. Najwięcej ofiar zabito 26 maja 1943 roku, kiedy to pojmano dwanaście osób i zamknięto w domu Władysława Kruka. Budynek został podpalony i wszyscy spłonęli. Aby zagłuszyć krzyk palonych ludzi Niemcy uruchomili silniki dwóch samochodów, a przez okna wrzucili granaty. W tym samym czasie żandarmi i SS-mani przebywający w Mniowie wybrali mały domek na Raszówce. Z domu wypędzono Marię Dąbrowską wraz z dwojgiem dzieci, a poszczególne grupy pacyfikacyjne zaczęły przywozić zatrzymanych z objętych akcją wsi. Do domu wprowadzono 33 aresztowanych, zamknięto za nimi drzwi i podpalono. Wszyscy zginęli. – Pomimo upływu lat, pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa. Ważne jest, abyśmy ją pielęgnowali, bo tym samym oddajemy cześć tym, którzy właśnie tutaj zginęli – mówił po uroczystościach starosta kielecki, Mirosław Gębski.

Jak podają karty historii, w wyniku tamtej akcji śmierć poniosły w sumie 53 osoby, w tym 26 mężczyzn, 12 kobiet i 15 dzieci. 26 maja 1968 roku w Serbinowie postawiono pomnik ofiarom masowej zagłady, na którym możemy czytać: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Podobny pomnik postawiono także na Raszówce, gdzie na tablicy wypisano nazwiska wszystkich spacyfikowanych wraz z hasłem: „Ojczyzna to ziemia i groby”.

W najbliższą niedzielę na cmentarzu na Raszówce punktualnie o godzinie 11.00 odbędzie si uroczysta msza święta w intencji pomordowanych.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy