3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW gminie Mniów trwają szkolenia dla bezrobotnych mieszkańców

W gminie Mniów trwają szkolenia dla bezrobotnych mieszkańców

Zobacz

Wszystko w ramach projektu, którego celem jest walka z bezrobociem. Bezrobotni mieszkańcy najpierw indywidualnie ustalali program rozwoju ścieżki zawodowej i już rozpoczęli szkolenia, po których podejmą staże. Na realizację projektu pozyskano ponad pół miliona złotych unijnego dofinansowania.

Kierowcy ciężarówek, magazynierzy, florystki wraz z obsługą kas fiskalnych, czy też rejestratorki medyczne – to właśnie w tych zawodach szkolenia już przechodzą bezrobotni mieszkańcy gminy Mniów zakwalifikowani do projektu pod nazwą „Każdy może być aktywny zawodowo – kompleksowy program wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z Gminy Mniów”, który jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany przez Gminę Mniów i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mniowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy. Jego koszt oszacowano na blisko 650 tysięcy złotych, z czego aż 552 tysiące złotych pokryją środki unijne.

Projekt rozpoczął się z początkiem kwietnia ubiegłego roku od rekrutacji osób potrzebujących wsparcia. Udział w przedsięwzięciu biorą osoby długotrwale bezrobotne, będące w trudnej sytuacji materialnej. – Założeniem projektu jest zmniejszenie, a w efekcie końcowym wyeliminowanie problemów dotykających naszych bezrobotnych mieszkańców, które wynikają z długiej przerwy w pracy. Marzeniem tych osób jest możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, jak chociażby kupno żywności, odzieży, czy opału. Przystąpienie do projektu ma sprawić, że poczują się potrzebni, ale przede wszystkim zdobędą konkretne uprawnienia i kwalifikacje w obszarach, w których czują się najlepiej. Dzięki temu będą mogli w końcu zdobyć upragnioną pracę – mówi Irena Skowron, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mniowie.

Rekrutacja do projektu trwała dwa miesiące. Następnie osoby bezrobotne odbyły serię spotkań z doradcami zawodowymi. Wspólnie ustalano ścieżkę zawodową każdej z bezrobotnych osób. Po zakończeniu tego etapu określono konkretne kursy i szkolenia, które już ruszyły. Prowadzi je wyłoniony zgodnie z przepisami zamówień publicznych Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Kursy i szkolenia to kolejny etap projektu, który ma trwać w sumie dwa lata. – Kursy i szkolenia prowadzone są w konkretnych zawodach, jakie uczestnicy projektu ustalili wspólnie z doradcami zawodowymi. Chcemy, aby dzięki temu odnaleźli się na rynku pracy w takim zawodzie, w jakim najlepiej się czują – podkreśla kierownik GOPS w Mniowie, Irena Skowron. I tak, już zakończył się kurs na kierowców kategorii C i C+E. Wzięły w nim udział cztery osoby, w tym trzech mężczyzn i jedna kobieta. W ramach kursu przeprowadzono 45 godzin jazdy samochodami ciężarowymi i ciężarowymi z naczepą, a także 38 godzin szkolenia, w tym także z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przed kursantami nadal jeszcze egzamin w tym zakresie. Kolejne szkolenie to kurs bukieciarstwa i florystyki z obsługą kas fiskalnych i uprawnieniami SEP. Ten kurs już się rozpoczął, a przystąpiło do niego sześć osób. Każda z nich przejdzie 150 godzin szkolenia. Pod koniec stycznia ruszył także kurs na magazyniera z obsługą wózków podnośnikowych, którego podjęła się jedna osoba. To szkolenie będzie trwało również 150 godzin. Z końcem stycznia rozpoczął się także kurs na rejestratorkę medyczną wraz ze szkoleniem Moduł DC MI Informacja poziom A. Podjęły się go cztery osoby, a każda z nich odbędzie 150 godzin szkolenia. Dodatkowo od 10 lutego rozpocznie się kurs pod hasłem „Zadbaj o siebie i swój wizerunek”, który przejdą wszyscy uczestnicy projektu. Etap szkoleń zakończy się jeszcze w tym roku, a część z uczestników projektu podejmie staże. – Od samego początku założyliśmy, że projekt przyniesie konkretne efekty. Nie chcieliśmy, żeby to była pomoc na siłę. Zależało nam, żeby każdy z uczestników rozpoczął szkolenia i podjął staż w obszarze, w jakim odnajduje się najlepiej. Tylko wtedy projekt będzie miał sens. Chcemy realnie pomóc naszym bezrobotnym mieszkańcom. Głęboko wierzę w to, że razem ze specjalistami wszyscy trafnie obrali swoją ścieżkę kariery, a po zakończeniu kursów i szkoleń dostaną wymarzoną pracę – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który przypomina, że celem akcji jest przywrócenie na rynek pracy wszystkich zakwalifikowanych do projektu.

Warto też dodać, że w ramach projektu wsparciem zostały objęte również osoby z otoczenia zakwalifikowanych do projektu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach działań projektowych prowadzone jest poradnictwo prawne, odbywają się także spotkania integracyjne, imprezy mikołajkowe dla dzieci, a nawet kolonie.

Galeria

Aktualności

Turniej Tenisa Stołowego w Promniku – młodzi sportowcy rywalizowali na wysokim poziomie

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Promniku, 21 stycznia, odbył się Turniej Tenisa Stołowego. W rozgrywkach wzięło udział 20...

Polecamy