Ta wiadomość z całą pewnością ucieszy wszystkich aktywnych seniorów z terenu gminy Mniów. Już z początkiem przyszłego roku ruszy tu Klub Seniora. Władze gminy pozyskały rządowe wsparcie na przygotowanie pomieszczeń pod działalność klubu w ramach programu „Senior+”. Seniorzy swoje miejsce będą mieć w budynku po dawnej szkole. Obiekt już został przejęty przez gminę.

Blisko 150 tysięcy złotych rządowego dofinansowania w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” udało się pozyskać władzom gminy Mniów na utworzenie Klubu Seniora. Gmina do inwestycji dołoży ze swojego budżetu blisko 30 tysięcy złotych. Rządowy program „Senior Plus” adresowany jest do nieaktywnych zawodowo osób w wieku powyżej 60 roku życia.

Seniorzy będą mieć swoje miejsce

Klub Seniora w Mniowie zostanie otworzony z początkiem przyszłego roku. Najpierw trzeba przeprowadzić modernizację i adaptację pomieszczeń. I na to właśnie władze gminy Mniów pozyskały rządowe dofinansowanie. Swoją siedzibę klub będzie miał w budynku starej szkoły w Mniowie przejętym przez gminę. – Do dyspozycji seniorów oddamy trzy pomieszczenia. Jedno z nich zostanie przeznaczone na szatnię. W drugim będzie mieścić się kuchnia z z aneksem jadalnym, która zostanie wyposażona w niezbędne urządzenia i naczynia do przygotowania i spożycia posiłków. Kolejne pomieszczenia posłużą jako sale wypoczynkowe. Tutaj będzie kącik telewizyjny, a nawet komputerowy. Będzie też można odpocząć na kanapie – wymienia Irena Skowron, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mniowie. Klub Seniora będzie miał także dwie przestronne toalety wyposażone w dwie umywalki. Jedna z toalet będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łącznie metraż pomieszczeń przeznaczonych na funkcjonowanie Klubu Seniora wynosić będzie około 75 metrów kwadratowych. – Wszystkie pomieszczenia przejdą gruntowny remont, łącznie z łazienkami. Zaraz po podpisaniu umowy na dofinansowanie będziemy ogłaszać zapytanie ofertowe na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac. Przewidujemy, że zakończą się one pod koniec roku – poinformowała kierownik GOPS, Irena Skowron.


Koszty pokryje głównie rządowe dofinansowanie

Przystosowanie pomieszczeń do utworzenia Klubu Seniora w Mniowie będzie kosztować blisko 180 tysięcy złotych, z czego prawie 150 tysięcy pokryje rządowe dofinansowanie. – Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać dofinansowanie na utworzenie w Mniowie Klubu Seniora. To dla nas wielkie wsparcie – przyznaje wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, którego zdaniem Klub Seniora ułatwi aktywizację osób starszych, otworzy przed nimi nowe możliwości i pozwoli na czynne branie udziału w życiu społecznym.

Aktywny senior to podstawa

Pomieszczenia Klubu Seniora w Mniowie mają być gotowe z początkiem przyszłego roku. Po jego otwarciu gmina będzie się starać o kolejne dofinansowanie, tym razem na prowadzenie i działalność klubu. – Z całą pewnością będziemy składać kolejny wniosek o dofinansowanie. Dzięki temu, będziemy mogli zapewnić naszym seniorom ciekawe zajęcia artystyczne i ruchowe. Myślimy też o różnego rodzaju warsztatach, ciekawych wykładach i spotkaniach informacyjno-edukacyjnych oraz zajęciach pogłębiających wiedzę seniorów w zakresie wielu różnych dziedzin – wymienia wójt i dodaje, że uruchomienie Klubu Seniora w Mniowie to jedna z najważniejszych inicjatyw społecznych.