3.5 C
Kielce
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaInwestycjeW gminie Mniów podsumowano ważny społecznie projekt za ponad 1,4 mln złotych

W gminie Mniów podsumowano ważny społecznie projekt za ponad 1,4 mln złotych

Zobacz

Ponad 1,4 mln złotych unijnego dofinansowania władze gminy Mniów pozyskały na utworzenie dwóch świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych w Stachurze i w Wólce Kłuckiej, a także Punktu Interwencji Kryzysowej w Mniowie. Dzięki tym środkom, od 2020 roku dzieci i młodzież miały zapewnioną pomoc w nauce, ciekawe zajęcia i wycieczki, a mieszkańcy mogli korzystać z bezpłatnych porad psychologa, prawnika, psychoterapeuty i socjoterapeuty.

Dofinansowanie do utworzenia dwóch świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych w Stachurze i w Mniowie, a także Punktu Interwencji Kryzysowej w Mniowie pozyskano z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Jak podkreślała podczas uroczystego zakończenia projektu wicemarszałek Renaty Janik, wparcie dla dzieci i młodzieży jest niezwykle istotne. – Dzięki realizacji tego jakże ważnego społecznie projektu, dzieci i młodzież z gminy Mniów mogły korzystać z usług nowych świetlic środowiskowych. Przez ostatnie lata blisko dwieście młodych osób brało udział w wielu ciekawych zajęciach rozwijających ich zdolności i pasje pod okiem wykwalifikowanych wychowawców. Każdy z nich mógł również skorzystać z fachowej pomocy w razie kłopotów. Tak właśnie trzeba dbać o młode pokolenie. Tak właśnie najsensowniej jak można, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wydaje unijne środki. Gratuluję wójtowi Piotrowi Wilczakowi i kierownik GOPS w Mniowie Irenie Skowron za skuteczne sięganie po unijne dofinansowania, a wszystkim wychowawcom i uczestnikom projektu dziękuję za udział w nim – mówiła wicemarszałek Renata Janik podczas uroczystego podsumowania projektu.

A w jego ramach świetlice w Stachurze i w Wólce Kłuckiej przeszły prawdziwą przemianę. – Obie świetlice środowiskowo-socjoterapeutyczne zostały doposażone w niezbędny sprzęt. Zakupiliśmy meble, zabawki, gry, książki i artykuły plastyczne. Pomieszczenia zostały dobrze przygotowane i doposażone. Wykonane zostało także centralne ogrzewanie – mówi Irena Skowron, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mniowie. Jak zaznacza, dzięki projektowi młodzi mieszkańcy gminy Mniów uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach. – Oprócz zajęć w świetlicach w Stachurze i w Wólce Kłuckiej prowadzone były także zajęcia we wcześniej utworzonej świetlicy w Mniowie. A było w czym wybierać. Były zajęcia z języka angielskiego, matematyki, zajęcia teatralne, plastyczne, taneczne, sportowe, muzyczne, wokalne, turystyczno-krajoznawcze i dziennikarskie, wyjazdy edukacyjne, jedno i kilkudniowe kolonie, dwutygodniowe kolonie letnie oraz spotkania integracyjne i międzypokoleniowe. Były nawet zajęcia na basenie z nauki pływania. Poza tym, uczestnicy otoczeni byli opieką i wsparciem dydaktycznym, wspólnie nawet mogli odrabiać lekcje pod okiem doświadczonych opiekunów. Dodatkowo każdy mógł skorzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego i pedagogicznego – wymienia kierownik GOPS w Mniowie, Irena Skowron.

Na tym jednak nie koniec. Warto dodać, że w ramach projektu otwarty został punkt interwencji kryzysowej w Mniowie. Mieszkańcy mogli i nadal mogą tu skorzystać z porad psychologa, prawnika, psychoterapeuty i socjoterapeuty. – To był niezwykle ważny społecznie projekt. Dziękuję wszystkim koordynatorom, instruktorom i wychowawcom, a przede wszystkim gorące podziękowania za wsparcie naszych działań pragnę złożyć wicemarszałek Renacie Janik i całemu Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego. Dziękujemy, że unijne środki przeznaczacie na tak ważne dla mieszkańców zadania – dziękował podczas uroczystego zakończenia wójt gminy Mniów Piotr Wilczak.

Trzeba przyznać, że podsumowanie projektu było piękną prezentacją wspaniałych talentów wyszlifowanych w ostatnich latach podczas różnego rodzaju zajęć prowadzonych w świetlicach środowiskowych. Prowadzone przez Lucynę Traczyńską koło teatralne wystawiło spektakl „Kopciuszek” i „Królewna Śnieżka” w wyjątkowym formacie z przekazem profilaktycznym dotyczącym wszelkiego rodzaju uzależnień. Pięknie zaprezentowało się również koło taneczne prowadzone przez Agatę Frankowicz. Nie zabrakło także solowych występów dziewczynek z koła wokalnego prowadzonego przez Piotra Grzegorczyka. Uroczystość podsumowującą projekt przygotowały instruktorki: Agnieszka Mirosławska i Lucyna Plech oraz wychowawczyni Nina Stępień. Pyszny poczęstunek przygotowały panie ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich Żurawinki z Mniowa. Uroczystość połączona była ze spotkaniem integracyjnym, w ramach którego wystąpili seniorzy z Klubu Senior+ z Mniowa. – Nasz projekt dobiegł końca, ale świetlice oczywiście nadal będą funkcjonowały każdego dnia w godzinach od 13.00 do 17.00. Dzieci dalej mogą tu spędzać czas i korzystać z pomocy pedagogów oraz instruktorów i opiekunów. Natomiast już złożyliśmy kolejny wniosek o dofinansowanie dodatkowych zajęć. Mamy nadzieję, że im tym razem uda nam się pozyskać unijne dofinansowanie, dzięki któremu będziemy mogli kontynuować prowadzenie wszystkich realizowanych do tej pory zajęć – mówi kierownik Irena Skowron.

Jak poinformowała, w projekcie wzięło udział łącznie dwieście osób, a wśród nich dzieci, młodzież i dorośli. Należy pamiętać, że pomimo zakończenia projektu, poza świetlicami nadal też funkcjonuje Punkt Interwencji Kryzysowej w Mniowie, gdzie mieszkańcy wciąż mogą korzystać z porad prawnych, psychologicznych, psychoterapeutycznych, a także z mediacji.

Aktualności

W gminie Strawczyn powstało nowe Koło Gospodyń Wiejskich. „Korczynianki” zainaugurowały swoją działalność

W gminie Strawczyn w Korczynie powstało nowe Koło Gospodyń Wiejskich „Korczynianki”. Uroczystość założycielska zgromadziła 20 z 40 zapisanych osób,...

Polecamy